Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 135 нови случаи, 900 оздравени пациенти и 35 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа се направени 841 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 81, Тетово – 15, Куманово – 13, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Македонски Брод – 3, Штип – 2, Битола, Кочани, Кичево, Гевгелија, Неготино и Берово – по 1.
 
Регистрирани се 900 оздравени пациенти од:
Скопје – 363, Битола – 62, Куманово – 54, Прилеп – 51, Велес – 46, Охрид – 44, Кавадарци – 40, Струга – 32, Кочани и Гостивар – по 23, Струмица – 22, Тетово – 16, Штип – 14, Кичево и Гевгелија – по 12, Пробиштип – 11, Берово –9, Неготино, Свети Николе и Крива Паланка – по 7, Ресен, Радовиш и Богданци – по 6, Делчево – 5, Македонски Брод, Виница, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Валандово – 3, Пехчево – 2 и Крушево– 1.
 
Пријавени се вкупно 35 починати лица: 14 од Скопје (46г, 46г , 54г, 56г, 69г, 70г ,77г, 79г, 79г,81г,87г, 87г, 87г, 89г), по 3 починати лица од Битола (72г,74г и 84г) и Куманово (62г,64г и 68г), по 2 лица од Прилеп (61г и 62г), Струмица (70г и 76г), Штип (58г, 72г) и Виница (68г и 70г), по едно лице од Велес (67г), Охрид(83г), Струга (75г), Гостивар (71г), Кочани (77г), Кичево (70г) и Неготино (69г). Од починатите пациенти, 3 лица се починати во домашни услови, а останатите 32 лица во болнички услови.
 
Направени се 841 тестови преку: ИЈЗ-114, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-70, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Авицена-0, Биотек-128, Систина-174, лабораторија Лаор-0, Синлаб – 0, Ремедика-0, Плодност – 0, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 224.
 
Досега во земјата се направени вкупно 692.096 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.229, бројката на оздравени пациенти е 123.710, на починати е 4.478, а бројот на активни случаи изнесува 19.041.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 65415, активни 8676
Куманово 8066, активни 1209
Прилеп 7910, активни 935
Тетово 6918, активни 672
Битола 5732, активни 1236
Велес 5206, активни 698
Гостивар 4994, активни 447
Кавадарци 4993, активни 488
Штип 4742, активни 454
Охрид 4709, активни 846
Струмица 3783, активни 549
Струга 2867, активни 247
Кочани 2582, активни 294
Кичево 2349, активни 298
Гевгелија 2118, активни 339
Неготино 2113, активни 240
Свети Николе 1433, активни 147
Крива Паланка 1178, активни 84
Ресен 1168, активни 218
Радовиш 1039, активни 129
Берово 967, активни 65
Делчево 930, активни 96
Дебар 910, активни 69
Пробиштип 753, активни 42
Виница 742, активни 109
Валандово 633, активни 89
Богданци 469, активни 73
Крушево 457, активни 99
Демир Капија 392, активни 39
Демир Хисар 358, активни 57
Кратово 350, активни 18
Македонски Брод 347, активни 32
Пехчево 250, активни 16
Македонска Каменица 224, активни 11
Дојран 132, активни 20.
Сподели: