Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 301 нови случаи, 1.091 оздравени пациенти и 37 починати лица

Сподели:

 

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
 
Во последните 24 часа се направени 1.431 тестирања, а регистрирани се 301 нови случаи на КОВИД-19 во:
 
Скопје – 174,Кавадарци -17, Велес -16, Прилеп -14, Куманово, Тетово и Штип – по 11, Гостивар – 8, Охрид – 7, Струга – 6, Кочани – 5, Кичево – 4, Виница – 3, Неготино, Свети Николе ,Берово и Делчево – по 2, Битола, Струмица, Гевгелија, Крива Паланка, Дебар и Демир Капија –по 1.
 
Регистрирани се 1.091 оздравени пациенти од:
 
Скопје – 429, Охрид – 107, Прилеп -74, Велес -42, Куманово 40, Штип и Струга – по 37, Битола – 36, Кавадарци – 34, Гостивар – 29, Гевгелија -26 , Крива Паланка -24, Тетово -23, Струмица – 17 , Неготино – 13, Кочани и Делчево – по 12, Берово, Пробиштип и Богданци – по 11 ,Валандаво – 10, Радовиш – 8, Дебар и Крушево – по 7, Кичево – 6, Свети Николе и Демир Капија – по 5, Ресен – 4, Виница, Кратово и Пехчево – по 3, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2 и Македонска Каменица 1.
 
Пријавени се вкупно 37 починати лица: 9 од Скопје ( 74г , 81г , 47г , 60г ,69г , 76г , 79г , 77г , 61г , ) , 6 од Прилеп ( 42г, 58г, 72г, 74г, 75г и 56г) , по 3 од Тетово ( 65 г, 59 г и 57 г,) и Гевгелија (73 г, 65 г, и 56 г) , – по 2 од Куманово (90г и 67г) , Кавадарци (85г и 57г) , Струмица (73г и 62г) и Виница (79г и 62г) и – по 1 починат од Битола (59г) , Охрид (82г) , Кичево (37г) , Неготино (64 г) ,Свети Николе (79г),Крива Паланка (73 г) и Дебар ( 43г). 36 пациенти се починати во болнички услови, додека 1 пациент е починат во домашни услови.
 
Направени се 1.431 тестови преку: ИЈЗ-183, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-5, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-59, Жан Митрев (Филип Втори)-186, Авицена-0, Биотек-275, Систина-330, лабораторија Лаор-0, Синлаб – 0, Ремедика-0, Плодност – 0, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 346.
 
Досега во земјата се направени вкупно 643.004 тестирања на Ковид-19.
 
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 135.167, бројката на оздравени пациенти е 110.388, на починати е 3.977, а бројот на активни случаи изнесува 20.802.
 
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 60472, активни 10319
Прилеп 7304, активни 1099
Куманово 7181, активни 1047
Тетово 6482, активни 651
Битола 4814, активни 996
Велес 4728, активни 788
Гостивар 4680, активни 505
Кавадарци 4618, активни 709
Штип 4402, активни 464
Охрид 4288, активни 794
Струмица 3392, активни 412
Струга 2736, активни 245
Кочани 2340, активни 273
Кичево 2097, активни 223
Неготино 1990, активни 369
Гевгелија 1915, активни 381
Свети Николе 1309, активни 120
Крива Паланка 1101, активни 102
Ресен 1066, активни 199
Радовиш 943, активни 134
Берово 882, активни 118
Дебар 869, активни 57
Делчево 867, активни 97
Пробиштип 709, активни 80
Виница 654, активни 102
Валандово 545, активни 88
Крушево 439, активни 120
Богданци 425, активни 69
Демир Капија 370, активни 72
Кратово 337, активни 26
Демир Хисар 331, активни 41
Македонски Брод 313, активни 42
Пехчево 238, активни 28
Македонска Каменица 212, активни 17
Дојран 118, активни 15.
Сподели: