Регистрирани се 381 нов случај и 6 починати лица

Сподели

 

Во последните 24 часа направени се 1.131 тестови, а регистриран е 381 нов случај на КОВИД-19:
• Скопје – 173
• Битола – 36
• Прилеп – 24
• Кавадарци – 16
• Куманово и Гевгелија – по 15
• Кочани – 10
• Велес и Охрид – по 9
• Струмица – 8
• Гостивар и Штип – по 7
• Радовиш и Делчево – 6
• Кичево, Неготино и Берово – по 5
• Тетово и Валандово – по 4
• Свети Николе – 3
• Ресен, Крива Паланка, Дебар, Крушево и Демир Капија – по 2
• Струга, Виница, Македонска Каменица и Пехчево – по 1
Од вкупниот број на позитивни (381), регистрирани се 80 реинфекции.
Регистрирани сe 775 оздравени пациенти од:
• Скопје – 229
• Битола – 72
• Прилеп – 66
• Делчево – 42
• Куманово и Тетово – по 30
• Велес и Струмица – по 29
• Радовиш – 26
• Кавадарци – 23
• Гостивар – 21
• Штип – 20
• Крушево – 17
• Охрид – 16
• Кочани и Неготино – по 15
• Кичево – 14
• Крива Паланка – 13
• Гевгелија – 10
• Богданци – 8
• Берово, Валандово, Струга и Виница – по 7
• Ресен, Пехчево и Демир Хисар – по 5
• Дебар и Македонски Брод – по 2
• Свети Николе, Македонска Каменица и Пробиштип – по 1
Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица од Скопје (58г) и Охрид (67г). Лицата се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 4 починати лица, од Скопје (62г), Кочани (73г), Свети Николе (86г) и Ресен (64г). Две лица се починати во болнички услови и две лица се починати во домашни услови. Починати се во период од 18.08. до 21.08.2022 година.
Направени се 1.131 тестови: ИЈЗ-162, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-53, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–99, Жан Митрев (Филип Втори)-13, Авицена-12, Биотек-58, Систина-29, лабораторија Лаор-9, Синлаб-8, Ремедика-11, Плодност-7, Генеа-5, Никоб Лаб-20, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 462.
Досега во земјата се направени вкупно 2.145.675 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.929, бројот на оздравени пациенти е 326.990, на починати е 9.461, а бројот на активни случаи изнесува 2.478.