Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 75 нови позитивни случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Сподели:
 
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 937 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 61, Битола – 6, Кочани – 2, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Штип, Кичево и Пробиштип – по 1.
 
Од вкупниот број на позитивни (75), регистрирани се 11 реинфекции.
 
Регистрирани сe 60 оздравени пациенти од: Скопје – 29, Битола – 10, Штип – 7, Гостивар – 5, Тетово – 2, Кочани, Прилеп, Кавадарци, Кичево, Делчево, Берово и Крушево – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице.                                                                                                                                             Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две од Скопје (69г и 91г.) починати лица. Од починатите, едно лице е починато во болнички услови, а едно во домашни услови. Лицата се починати во период од 15.05. до 07.06.2022 година.
 
Направени се 937 тестови преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-29, ЦЈЗ Прилеп-8, ЦЈЗ Тетово-13, ЦЈЗ Куманово-17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–32, Жан Митрев (Филип Втори)-20, Авицена-37, Биотек-20, Систина-37, лабораторија Лаор-9, Синлаб-6, Ремедика-15, Плодност-5, Генеа-5, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-7, Ели МедикаПлус-15, Ројал Медика–5, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 415.
 
Досега во земјата се направени вкупно 2.068.585 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.748, бројот на оздравени пациенти е 303.065, на починати е 9.318, а бројот на активни случаи изнесува 365.
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147487, Активни 257
Куманово 16685, Активни 7
Битола 15730, Активни 31
Прилеп 14224, Активни 6
Тетово 13489, Активни 7
Кавадарци 10700, Активни 8
Велес 9802, Активни 2
Гостивар 9616, Активни 3
Охрид 8944, Активни 8
Штип 8085, Активни 8
Струмица 8080, Активни 5
Кичево 5654, Активни 2
Кочани 5103, Активни 6
Струга 4730, Активни 2
Гевгелија 4425, Активни 1
Неготино 3700, Активни 2
Ресен 2751, Активни 0
Свети Николе 2637, Активни 1
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 1
Делчево 1986, Активни 0
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1681, Активни 3
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 1
Пробиштип 1268, Активни 1
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 0
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 741, Активни 2
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0
Сподели: