Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се нови 511 Ковид-19 случаи

Сподели:

 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
 
Направени се 1.489 тестови, а регистрирани се нови 511 случаи на КОВИД-19: Скопје – 276, Куманово, Кавадaрци и Охрид – по 27, Велес – 23, Битола – 22, Тетово – 17, Прилеп – 15, Штип – 13, Струмица и Кочани – по 12, Радовиш и Делчево – по 6, Гостивар, Струга, Гевгелија и Неготино – по 4, Крива Паланка – 3, Ресен, Свети Николе и Кратово – по 2, Берово, Валандово и Богданци – по 1.
 
Од вкупниот број на позитивни (511), регистрирани се 129 реинфекции.
 
Регистрирани сe 264 оздравени пациенти од: Скопје – 149, Охрид – 15, Кавадарци и Битола – по 12, Куманово – 11, Тетово – 9, Велес – 8, Прилеп, Струмица и Гостивар – по 6, Штип и Неготино – по 5, Кочани – 4, Гевгелија – 3, Струга, Крива Паланка и Пробиштип – по 2, Делчево, Ресен, Богданци, Кичево, Дебар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.
 
Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се две починати лица од Скопје (72г и 88г),  едното лице е починато во болнички услови, а другото лице во домашни услови. Лицата се починати на ден 05.07.2022.
 
Направени се 1.489 тестови преку: ИЈЗ-251, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-24, ЦЈЗ Прилеп-21, ЦЈЗ Тетово-41, ЦЈЗ Куманово-44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–136, Жан Митрев (Филип Втори)-25, Авицена-52, Биотек-107, Систина-42, лабораторија Лаор-11, Синлаб-3, Ремедика-11, Плодност-7, Генеа-16, Никоб Лаб-66, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 538.
 
Досега во земјата се направени вкупно 2.092.192 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 316.729, бројот на оздравени пациенти е 305.503, на починати е 9.337, а бројот на активни случаи изнесува 1.889
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      149789, Активни   1045
Куманово    16896, Активни    103
Битола      15970, Активни    116
Прилеп      14346, Активни    60
Тетово      13613, Активни    67
Кавадарци   10850, Активни    75
Велес 9930, Активни     65
Гостивар    9675, Активни     34
Охрид 9123, Активни     82
Штип  8179, Активни     46
Струмица    8151, Активни     35
Кичево      5684, Активни     10
Кочани      5154, Активни     28
Струга      4759, Активни     12
Гевгелија   4447, Активни     15
Неготино    3731, Активни     14
Ресен 2767, Активни     7
Свети Николе      2646, Активни     4
Радовиш     2551, Активни     18
Крива Паланка     2430, Активни     8
Делчево     2000, Активни     8
Берово      1694, Активни     1
Дебар 1686, Активни     2
Валандово   1497, Активни     9
Виница      1399, Активни     1
Пробиштип   1281, Активни     8
Богданци    1030, Активни     5
Кратово     976, Активни      7
Крушево     933, Активни      0
Демир Хисар 839, Активни      2
Македонски Брод   744, Активни      1
Демир Капија      595, Активни      0
Македонска Каменица     525, Активни      0
Пехчево     486, Активни      0
Дојран      353, Активни      1
Сподели: