Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Руска амбасада: Османи шпекулираше за „жртви на руската агресија“

Сподели:
 
 
Руската амбасада во Скопје упати реакција до министерот за надворешни работи Бујар Османи.
 
 
 
Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи вчера во Украина шпекулираше за „жртви на руската агресија“, прифаќајќи ја пропагандата на режимот во Киев. Но, кога пристигна во Киев, војниците на Зеленски ги гранатираа Доњецк и Макеевка (во ДНР): има мртви, ранети сѐ уште беа под урнатините.
 
Бујар Османи досега не ги спомна жртвите од гранатирањето од страна на украинските сили, како и сите загинати и ранети од агресијата на киевскиот режим врз Донбас од 2014 година, чиј број изнесува илјадници. „Се работи за луѓето“, велите?, стои во реакцијата на Руската амбасада во Скопје.
 
 

 

 

 

Сподели: