Вести

Шефот на делегацијата на ЕУ во Турција поднесе оставка

Сподели:

image

Шефот на делегацијата на ЕУ во Турција, Хансјерг Хабер, поднесе оставка, пренесе „Ројтерс“, повикувајќи се на изјава на претставник на делегацијата кој не посочил други детали.

Хабер ја критикуваше Турција поради начинот на кој го спроведува договорот со Европската Унија за мигрантите, а поради тие коментари минатиот месец бил повикан во турското министерство за надворешни работи на разговор.

http://meta.mk/shefot-na-delegatsijata-na-eu-vo-turtsija-podnese-ostavka/

Сподели: