Спорт

Составот на Швајцарија за ЕУРО 2016

Сподели:

Селекторот на Швајцарија Владимир Петковиќ го објави поширокиот список од 28 фудбалери кои ќе ги почнат подготовките за Евро 2016 во Франција.

швајцарија1

Можеби и очекувано на списокот не се најде Гокхан Инлер, фудбалерот на шампионот на Премиерлигата – Лестер Сити, кој речиси не заигра оваа сезона.

Голмани: Роман Бурки (Борусија Дортмунд), Марвин Хиц (Аугсбург), Ивон Мвого (Јанг Бојс), Јан Сомер (Борусија Менхенгладбах)

Одбрана: Јохан Џуру (Хамбург), Нико Елведи (Борусија Менхенгладбах), Михаел Ланг (Базел), Стефан Лихтштајнер (Јувентус), Франсоа Мубанџо (Тулуз), Рикардо Родригез (Волфсбург), Фабијан Шар (Хофенхајм), Филип Сендерос (Грасхоперс) , Стив фон Берген (Јанг Бојс), Силван Видмер (Удинезе)

Среден ред: Валон Бехрами (Ватфорд), Блерим Џемаили (Џенова), Желсон Фернандез (Рен), Фабијан Фрај (Мајнц), Џердан Шакири (Стоук Сити), Ренато Шефен (Базел), Гранит Џака (Борусија Менхенгладбах), Денис Закариа (Јанг Бојс), Лука Цуфи (Базел)

Напад: Ерен Дердијок (Касимпаша) Брил Емболо (Базел), Харис Шеферовиќ (Ајнтрахт Франкфурт), Адмир Мехмеди (Баер Леверкузен), Шани Тарашај (Евертон)

Швајцарија е во група со домаќините Франција, како и Албанија и Романија.

швајцарија

The post Составот на Швајцарија за ЕУРО 2016 appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: