Вести Свет Ударни вести

СЗО ја одобри индиската вакцина KOVAXIN против коронавирус

Сподели:

 

Светската здравствена организација ја одобри за итна употреба индиската вакцина Covaxin (Коваксин) против коронавирусот.

Лекот го разви индиската компанија Bharat Biotech во соработка со Националниот институт за вирусологија во Пуна.

СЗО утврди дека вакцината ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од COVID-19 и дека ризикот е многу мал за разлика од ефикасноста на вакцината.

Техничката советодавна група утврди дека вакцината Коваксин ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од Kовид-19, дека придобивките од вакцината многу ги надминуваат ризиците и оти вакцината може да се користи, соопшти СЗО на Твитер.

 

Сподели: