Вести Македонија

Тачи не верува во одржување на лидерска средба

Сподели:

menduh-thaci

„На лидерската средба што се најавува за деновиве нема што да се понуди за излез од кризата. Таква средба би била несериозна и не верувам дека ќе се одржи“. Ова на брифинг со новинарите, го изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по синоќешната ифтарска вечера, која традицонално ДПА ја одржува во Тетово.

Решението за излез од политичката криза, според Тачи, е долгорочно. Формирање техничка влада за него е неприфатливо. ДПА смета дека треба да се формира широка коалициска влада, во која половина од министерските места што сега ги има ДУИ би требало да ѝ припаднат на ДПА. Ваквото решение за излез од кризата би значело и одржување на парламентарни избори на редовниот термин во 2018 година, вели Тачи.

Според него, широката коалициска влада треба да го организира и пописот, кој би гарантирал прочистен избирачки список. За ваквите статистички операции, потребно е време и затоа е невозможно да се одржат избори наесен или во март наредната година заедно со локалните.

Тој на брифингот со новинарите рече оти сè уште смета дека политичката криза е виртуелна.

– Политичката криза е виртуелна. Во Македонија има меѓуетничка криза. Решението за оваа криза го гледам во договорот меѓу Македонците и Албанците која е дел од платформата на ДПА. Некои нè прашуваа зошто толку време не можеме да ја имплементирате таа платформа. Затоа што ДПА сака оваа платоформа да ја имплементира по демократски пат во рамки на институциите – изјави Тачи.

Доколку не се седне, како што рече Тачи, сериозно да се разговара за реалните проблеми, можно е ДПА да излезе од секакви преговори за решавање на политичката криза.

http://meta.mk/tachi-ne-veruva-vo-odrzhuvane-na-liderska-sredba/

Сподели: