Вести Свет Ударни вести

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

  Косовската шефица на дипломатијата, Доника Гервала, и официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три […]