Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Бугарија да ги почитува пресудите од Стразбур за Македонците

  Премиерот Димитар Ковачевски ги повика бугарските власти да ги почитуваат пресудите на Судот за човекови права во Стразбур, во кои е утврдено дека се повредени правата на Македонците во нивната земја и коишто Бугарија ги нема спроведено до денес во однос на почитувањето на правата на здружување на Македонците. – Ние секогаш сме реагирале […]

Вести Македонија Ударни вести

По 18 часа, пронајден е уште еден од исчезнатите македонци на Халкидики

  Тројца Македонци вчера на Халкидики, славејќи роденден влегле во морето, но биле понесени од морските струи. Веднаш била алармирана крајбрежната стража и почна потрагата по нив. Едното момче на возраст од 25 години по два часа беше пронајдено вчера, а денеска по 18 часа во вода, е спасено и второто 30-годишно лице. Од Министерството за […]