Вести Македонија Ударни вести

Запленети филери во вредност од 9.000 евра

  На граничниот премин Деве Баир царинските службеници спречија обид за криумчарење на 300 парчиња филери REVOLAX, во вредност од 9.000 евра.   Лицето, инаку косовски државјанин со иницијали А.Г., се обидело да влезе во државата без да ја пријави стоката. На прашањето од царинскиот службеник дали има нешто да пријави истиот одговорил дека нема […]

Вести Македонија Ударни вести

Осомничени 20 лица за криумчарење на луксузни автомобили

  По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска поведе истрага против 8 лица за продолжени кривични дела – Криумчарење, Прикривање на стоки кои се предмет на криумчарење и царинска измама, Компјутерски фалсификат и Фалсификување исправи. Уште 12 физички и едно правно лице се осомничени за кривични дела кои се гонат во скратена постапка. […]

Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена организирана меѓународна група за криумчарење мигранти, приведени 10 лица

    Денеска од страна на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Сектор за криминалистички истраги во Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со Одделот за специјални и посебни операции, Секторите за внатрешни работи Куманово, Скопје, Струмица и Регионалните центри за гранични работи Југ и […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведен кондуктер во Железници поради криумчарење мигранти

  На 01.05.2023 во 19.20 часот на Железничка станица Велес, полициски службеници од СВР Велес го лишиле од слобода А.А.(28) од Скопје, кондуктер во Железници. Кај него биле пронајдени вкупно 1.000 евра за кои постои сомнение дека потекнуваат од кривично дело по член 418 – б од Кривичниот законик. Претходно, околу 18.30 часот на Железничка […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: 53 случаи на криумчарење на мигранти и кривичен прогон против 62 лица

  Во интервјуто за вестите на АЛСАТ-М, на тема мигранти и постапки и мерки кои ги презема Министерството за внатрешни работи за зачувување на безбедност во државата и регионот, министерот Спасовски истакна дека и покрај тоа што на Блискиот Исток нема моментални активни жаришта на Блискиот Исток,  решението на проблемот на кризата мора да се […]