Спорт

Таткото на Новак Џоковиќ откри кога неговиот син ќе ја заврши кариерата – Сите во неверување!

Сподели:

Срѓан Џоковиќ, таткото на Новак Џоковиќ, е убеден дека неговиот син ќе освои уште неколку Грен слем титули.

фото:STARSPORT©

Сите знаеме дека Џоковиќ минатата сезона се израмни со Роџер Федерер и Рафаел Надал со три титули на најголемите турнири. Сите тројца имаат по 20 титули.

– Ќе го чекаме Ролан Гарос и 21-от Грен слем. До крајот на кариерата ќе освои уште неколку. Верувам четири или пет. Сигурно ќе освои уште најмалку два Вимблдона и уште неколку Грен слемови. Дали се сомневате во тоа? Не треба да си стручњак, Новак ќе игра уште две-три години, тоа ќе биде доволно – изјави Срѓан.

Срѓан се осврна и на овогодинешниот УС Опен, каде Новак загуби во финалето од Данил Медведев.

– Го вознемири, но главниот пораз е фантастичната игра на Медведев. Тоа е така. Мојот син беше научен дека спортот се состои од победа и пораз, прифаќање и победа и пораз. Во неговата кариера често сум рекол дека кога игра лошо и победува, тоа не е добро – изјави таткото на најдобриот тенисер во светот.

The post Таткото на Новак Џоковиќ откри кога неговиот син ќе ја заврши кариерата – Сите во неверување! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico

Сподели: