Терористички напад во Мардин

Сподели

Според добиените информации, експлозијата на возило-бомба се случила пред станицата на жандармеријата во централната населбата Џевизлик, лоцирана во месноста Артуклу.

thumbs_b_c_3012c490a9de3393cabf41a17b33356d

МАРДИН (АА) – Припадниците на терористичката организација ПКК, во Мардин, извршија напад со експлозија на возило-бомба врз командата на жандармеријата во Џевизлик, јавува Anadolu Agency (AA).

Според добиените информации, експлозијата на возило-бомба се случила пред станицата на жандармеријата во централната населбата Џевизлик, лоцирана во месноста Артуклу.

По експлозијата, на местото на настанот биле испратени повеќе амбулантни возила.

Според првичните информации, загинат е еден војник, еден цивил, а десетина други лица се ранети.

Ранетите лица со амбулантни возила биле пренесени во болниците низ градот.