Спорт

Тренерот Роналд Куман од Саутемптон премина во Евертон!

Сподели:

Холандскиот тренер Роналд Куман договорил раскин на договорот со челниците на Саутемптон и до крајот на оваа недела најверојатно ќе биде назначен за нов тренер на Евертон, кои му врачија отказ на шпанецот Роберт Мартинез.

куман

Саутемптон би требало да добие околу 5 милиони евра обесштетување поради неговото заминување, а Роналд Куман во Ливерпул ќе пристигне заедно со неговиот брат Ервин и помошникот Јан Клутинберг.

Официјална потврда за превземањето на тренерското место на Куман на „Гудисон парк“ би требало да пристигне во текот на оваа седмица.

The post Тренерот Роналд Куман од Саутемптон премина во Евертон! appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: