Вести Свет Ударни вести

Турција: Ердоган победник во првиот круг од претседателските избори

Реџеп Таип Ердоган победи на претседателските избори уште во првиот круг со што тој добива нови овластувања како шеф на државата.

„Ердоган победи со апсолутно мнозинство и со сите важечки гласови“, изјави шефот на Централната изборна комисија. Претходно државната телевизија јави дека со 99% од пребројаните гласови, Ердоган имал 52,5%, додека неговиот главен ривал Мухарем Инче 31%.

Во Турција истовремено се одвиваа и парламентарни избори. Според првичните неофицијални резултати, владејачката Партија на правдата и развојот победи со 42%, додека опозициската Републиканска народна партија имала 23% од гласовите.

Одѕивот и на претседателските и на парламенатрните избори бил 87%.

Лидерите од сите краеви на светот упатија честитки до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по повод успехот на предвремените претседателски и парламентарни избори.

Претседателот Иванов телефонски му честиташе на претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган

Сподели: