УЕФА ја потврди одлуката – Ова е судбината на руските клубови!

Сподели

На 28 февруари, УЕФА и ФИФА одлучија да ги суспендираат сите руски тимови од учество во нивните натпреварувања до понатамошно известување, а сега судот ја објави својата одлука.

уефа

Судот за спортска арбитража ја потврди забраната на УЕФА за руските тимови.

Тоа е она што се однесува на забраната за учество на екипи од таа земја во натпреварувања под капата на Европската фудбалска асоцијација.

Одлуката се однесува само на натпреварувањата на УЕФА, а Русија продолжува да бара да се укине забраната од ФИФА, што ќе им овозможи да учествуваат во квалификациските натпревари за Светското првенство, кои се закажани за крајот на овој месец, пренесува Ројтерс.

The post УЕФА ја потврди одлуката – Ова е судбината на руските клубови! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico