Вести Свет

Во Приштина ќе се гласа новата влада на Косово

 

За денеска е закажана пленарна седница на косовското Собраниена, на која ќе се гласа за составот на новата Влада на Косово.

Собраниската седница е свикана на барање на мандатарот за состав на новата влада, лидерот на партијата победничка на октомвриските избори, движењето Самоопределување на Албин Курти. Курти побара одржување на пленарна седница, на која ќе го предложи составот на неговиот кабинет.

Сподели: