7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели:

МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд и снег, а ќе има и услови за појава на замрзнат дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и југозападните делови. По одделни котлини ќе има услови за појава на магла. .

Утринските температури ќе бидат под нулата, а максималната дневна ќе достигне 2°С и 5°С во најголем дел од земјата. Малку потопло, со максимална околу 7°С, се очекува во гевгелиско – дојранскиот крај.

Во Скопје облачно време кое попладне постепено ќе се разведрува. Од сабота дневните температури ќе бидат во пораст – сабота од 4 до 11, недела од 6 до 13 степени.

Температура ќе има минимална вредност околу -4°С, а максимална вредност околу 4°С. 

Сподели: