denesmagazin.mk
7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели:

denesmagazin.mk

 

МАКЕДОНИЈА – Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен, во западните делови западен, а вдолж Повардарието југоисточен ветер. Температурата ќе се движи од 2 до 24 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен угоисточен ветер. Утринската температура ќе  достигне до 6, а дневната температура до 23 степени.

 

 

Под влијание на влажен бран во вторник времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, особено во попладневните и вечерните часови кога на места ќе имаат пообилен карактер. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец, кој кон крајот на денот ќе се промени во северен и во текот на ноќта кон среда ќе услови врнежи од снег на планините.

Во четврток следува период на сончево и топло време.

Сподели: