Вести Македонија

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Сподели:

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со пороен дожд и грмежи во западните делови во претпладневните часови и околу пладне, а попладне нестабилно ќе биде во југоисточните делови.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20 степени, а дневната температура од 23 до 32 степени. УВ-индексот ќе има вредност 6.

Во Скопје и околината слично време со услови за краткотраен пороен дожд и грмежи претпладне. Температурата ќе се движи од 17 до 30 степени.

Позначителна нестабилност повторно се очекува во петок попладне и во текот на ноќта кон сабота. За време на викендот ќе дува засилен северен ветер и ќе има значително намалување на дневната температура.

Сподели: