За три дена направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19

Сподели

 

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена, направени се 1.804 тестови, а регистрирани се 614 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 266, Битола – 51, Кавадарци – 43, Прилеп – 31, Охрид – 29, Куманово – 21, Гевгелија – 18, Гостивар и Кочани – по 16, Струга – 13, Тетово – 12, Штип – 11, Радовиш – 10, Велес, Кичево и Крива Паланка – по 9, Делчево – 6, Виница и Пехчево – по 5, Струмица, Ресен, Берово, Дебар и Кратово – по 4, Неготино, Крушево и Демир Хисар – по 3, Демир Капија – 2, Свети Николе, Валандово и Богданци – по 1.
 
Од вкупниот број на позитивни (614), регистрирани се 132 реинфекции.
 
Регистрирани сe 1.014 оздравени пациенти од: Скопје – 505, Битола – 81, Кавадарци – 61, Тетово – 45, Куманово – 42, Прилеп – 34, Велес – 32, Гостивар и Штип – по 25, Неготино – 24, Струмица – 22, Кочани – 18, Гевгелија – 17, Делчево – 11, Берово – 10, Ресен – 9, Кратово – 8, Кичево – 7, Охрид – 6, Крива Паланка и Богданци – по 5, Радовиш, Виница и Демир Капија – по 4, Крушево – 3, Струга – 2, Пехчево, Демир Хисар, Свети Николе, Македонски Брод и Дојран – по 1.
 
Во текот на изминатите 3 дена (19.08 – 21.08.2022) пријавени се 10 починати лица, од: по 2 починати лица од Охрид (70г и 88г) и Куманово (73г и 83г) и по едно починато лице од Скопје (82г), Велес (80г), Гостивар (81г), Струмица (82г), Пробиштип (76г) и Штип (85г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.
 
Направени се 1.804 тестови преку: ИЈЗ-160, ЦЈЗ Скопје-123, ЦЈЗ Битола-86, ЦЈЗ Прилеп-9, ЦЈЗ Тетово-22, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–112, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-40, Биотек-52, Систина-40, лабораторија Лаор-7, Синлаб-10, Ремедика-5, Плодност-14, Генеа-7, Никоб Лаб-72, ВФВ Медикал-12, Ели Медика Плус-10, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 932.
 
Досега во земјата се направени вкупно 2.143.260 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 338.120, бројот на оздравени пациенти е 325.645, на починати е 9.450, а бројот на активни случаи изнесува 3.025
 
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      159033, Активни   1119
Куманово    17964, Активни    121
Битола      17583, Активни    230
Прилеп      15272, Активни    147
Тетово      14366, Активни    84
Кавадарци   11879, Активни    113
Велес 10654, Активни    82
Гостивар    10217, Активни    56
Охрид 10099, Активни    263
Струмица    8715, Активни     75
Штип  8656, Активни     61
Кичево      6026, Активни     49
Кочани      5464, Активни     67
Струга      5143, Активни     82
Гевгелија   4787, Активни     61
Неготино    4095, Активни     50
Ресен 2989, Активни     21
Радовиш     2805, Активни     59
Свети Николе      2769, Активни     17
Крива Паланка     2607, Активни     33
Делчево     2118, Активни     63
Берово      1811, Активни     24
Дебар 1799, Активни     25
Валандово   1584, Активни     8
Виница      1468, Активни     24
Пробиштип   1296, Активни     3
Кратово     1090, Активни     14
Богданци    1083, Активни     13
Крушево     1014, Активни     22
Демир Хисар 915, Активни      12
Македонски Брод   783, Активни      6
Демир Капија      626, Активни      6
Македонска Каменица     533, Активни      3
Пехчево     511, Активни      12
Дојран      366, Активни      0