Вести Свет Ударни вести

Земјотрес со јачина од 5,2 ја погоди Хрватска

Сподели:

 

Земјотрес со сила од 5,2 степени според Рихтеровата скала изутринава околу 6:30 часот ја погоди централна Хрватска. Како што пишуваат локалните медиуми епицентарот на потресот бил на околу 50 километри југоисточно од главниот град Загреб.

Хрватската Сеизмолошка служба соопшти дека денеска во 6:28 часот е регистриран земјотрес со епицентар пет километри југозападно од Петриња, со интензитет од пет степени според Рихтерова скала.

Земјотресот бил почувствуван во Загреб, Риека и Сисак, каде голем број граѓани излегле на улиците поради страв од нови потреси. Во целиот град се огласиле аларми на автомобилите, а според првичните информации, во становите е причинета значителна штета.

Сподели: