Алтернатива Настани

37. Skopje Jazz Festival – 18 – 21. октомври

Сподели:

ПРОГРАМА / PROGRAM: 
http://www.skopjejazzfest.com.mk/programme.asp

Четврток, 18 октомври / Thursday, 18 October

MOB, 20:00 
ALEXANDER HAWKINS (UK)
Alexander Hawkins – solo piano

MOB, 22:00 
DAVID MURRAY QUARTET feat. SAUL WILLIAMS (USA)
“Blues for Memo”
David Murray – tenor saxophone, bass clarinet
Saul Williams – spoken words
Dezron Douglas – double bass
David Bryant – piano
Nasheet Waits – drums

MKC Dancing Hall, 24:00
ARTO LINDSAY / PAAL NILSSEN-LOVE (USA/Norway)
Arto Lindsay – guitar
Paal Nilssen-Love – drums, percussion
__________________________

Петок, 19 октомври / Friday, 19 October

MOB, 20:00
WADADA LEO SMITH (USA) 
“Reflections and Meditations on Monk”
Wadada Leo Smith – trumpet

MOB, 22:00
HARRIET TUBMAN (USA)
Brandon Ross – guitar, banjo, vocals
Melvin Gibbs – electric bass
J.T. Lewis – drums

MKC Dancing Hall, 24:00
THURSTON MOORE (USA)
Thurston Moore – guitar
__________________________

Сабота, 20 октомври / Saturday, 20 October

MOB, 20:00 
METTE RASMUSSEN (Denmark)
Mette Rasmussen – alto saxophone

MOB, 21:00 
TRONDHEIM VOICES (Norway)
“Folklore”, composed by Helge Sten and Ståle Storløkken
for Trondheim Voices
Sissel Vera Pettersen, Anita Kaasbøll, Tone Åse, Kari Eskild Havenstrøm, Natali Abrahamsen Garner, Heidi Skjerve, Torunn Sævik, Ingrid Lode – singers

MOB, 22:30 
SUSANA SANTOS SILVA / AB BAARS / HAMID DRAKE (Portugal/Netherlands/USA)
Susana Santos Silva – trumpet, flugelhorn
Ab Baars – tenor saxophone, clarinet
Hamid Drake – drums, percussion

MKC Dancing Hall, 24:00
MOPO (Finland)
Linda Fredriksson – baritone, alto saxophone
Eero Tikkanen – double, electric bass
Eeti Nieminen – drums, percussion
__________________________

Недела, 21 октомври / Sunday, 21 October

MOB, 20:00 
TONI KITANOVSKI: 30 years in music 

PANDA 5 (Macedonia)
Trajce Velkov – trumpet
Kiril Kuzmanov – alto saxophone
Kiril Tufekcievski – bass
Viktor Filipovski – drums
Toni Kitanovski – guitar

TONI & FRIENDS (Macedonia/USA/Serbia/Peru)
Jon Sass – tuba
Asan Rashid – trumpet
Dave Wilson – saxophones
Vasil Hadzimanov – piano
Piero Epifania Osambela – cajon
Toni Kitanovski – guitar
__________________________

ПРИДРУЖНА ПРОГРАМА / SIDE PROGRAM: 

12.10. @ Винил / Vinyl
Награда „Златен орикс“ за најдобар млад џез музичар во 2018
“Golden Oryx” award for best young jazz musician in 2018

15.10. @ Менада / Menada
Промоција на ЦД на Тони Китановски – Панда 5
Toni Kitanovski’s Panda 5 CD release party

17.10. @ Музеј на Македонија / Museum of Macedonia
„Духовите на Африка“ – изложба на ритуална западноафриканска уметност
“The Spirits of Africa” – exhibition of West African Ritual Art

www.skopjejazzfest.com.mk

Сподели: