Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ахмети до “огнените”: Власта не корумпира, туку стравот од губење на власта

Сподели:

 

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети и неговите соработници се сретнаа со граѓаните и партиските активисти во Гостивар.

Пред присутните се обратија претседателот на ДУИ Али Ахмети, првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар Валдет Џафери и заменичката Арта Билали Зендели.

 

 

“Власта не корумпира, стравот корумпира, стравот од губење на власта, кои се нашите мисии, нашите задачи и нашите работни места, да бидеме повеќе посветени да бидеме поангажирани, не само на телевизиските екрани и дебати, туку и конкретна активност и посветеност и борба против криминал и корупција бидејќи има и луѓе кои велат дека се плашат да не ја загубат власта, а потоа прават лоши работи”, изјави Ахмети пред присутните во Гостивар.

“Зошто бараме проверка? Да престанат сите гласини и легенди и да им дозволиме на органите на правдата да одговорат оние кои ја злоупотребуваат довербата и сакаме правдата скенирана, убаво филтрирана за да биде веродостојна и доверлива за одлуките што ги носат и да го добијат ова, ги повикуваме другите страни да најдат заеднички пат за нужно да го почнеме ветингот и чесно да го завршиме, затоа што така можеме да одиме напред и дека во скенирањето на секој политичар, секој законодавец и спроведувач на законот и секој функционер од централно до локално ниво, Европа зошто подобрена? Можете да протестирате колку сакате на Запад, но Западот не дозволува анархија, нема анархија на Запад, анархистите се мали групи кои кршат прозорци и бојат институции. Не сме далеку од членството во ЕУ, но мораме да си ја завршиме домашната задача и ова зближување се одвива на долги растојанија и задачите не се толку тешки како поставување стандарди, владеење на правото, борба против криминалот и корупцијата и победуваме, без членство во ЕУ ни е тешко да ги запреме луѓето за подобар живот и да бидеме посилни во конфронтациите што не очекуваат”.

Али Ахмети рече дека не е загрижен поради Огнената група. Тој рече дека им кажал дека грешат.

-Овие мои пријатели, 3-4, колку се, кои излегуваат и кажуваат различно мислење, им кажав дека грешат, и им кажав како човек кој е во власта на земјава, бидејќи мене не можат да ми се наметнуваат ниту ултиматуми ниту програмски линии платформи, бидејќи нив ги поставува Конгресот а јас ги спроведувам одлуките на Конгресот и одговарам пред Конгресот, така што ДУИ никогаш не била посилна-рече Ахмети.

Еден од тие што според Ахмети грешат, е Муса Џафери кој вели дека не сакаат да ја урнат Владата, туку дека нивната цел е да се коригира работата на извршната власт.

-Тенденцијата не е да се наведат граѓаните и членовите на ДУИ за уривање на Владата, кои можат и да не обвинат, туку да се коригираат, да се освестат, да го обноват делот на ДУИ во Владата-рече Џафери.

Поостар кон Огнената група беше Талат Џафери. Тој рече дека не знаат каде тераат.

-Не сакам да помислувам дека меѓу нас има контрадикторности од икс причини и жал ми е што паралелно, денеска ние сме во Чегране, а некој од нас оди и води кампања на друго место, и јас, на моите пријатели, од поранешните влади кои сме биле заедно, им испраќам порака, дека не знаат каде тераат-рече Талат Џафери.

Најмногу обвинувања од Огнената група за нереализирање на програмата, одат на адреса на Артан Груби, и поради највисоката функција што ја има како вицепремиер. Но тој се пофали за се што сработил тој а и сегашните министри. Дури рече дека никогаш не биле подобри.

-Има ли некој, било кој во Северна Македонија, од Албанците и другите, кој не вели дека денес сме подобри од кога било, бидејќи тоа го потврдуваме со дела кои ги спроведуваме, а не само со зборови-вели Груби.

Сподели: