Бил Клинтон ќе говори на погребот на Мохамед Али

Сподели

muhamed-ali

Мохамед Али ќе биде погребан на 10 јуни, во родниот град Луисвил, Кентаки, соопшти портпаролот на семејството на легендарниот боксер.

На церемонијата ќе говорат поранешниот американски претседател Бил Клинтон, новинарот Брајан Гембел и актерот Били Кристал, рече портпаролот на семејството, Боб Ганел, на прес-конференција во Скотсдејл, Аризона.

Церемонијата ќе се пренесува во живо преку интернет. Семејството на еден од најдобрите боксери на сите времиња, ќе се собере на приватна церемонија в четвртокот.

– Мохамед Али починал како резултат на септичен шок од недефинирана природна причина – изјави Ганел.

Поранешниот светски шампион беше примен во болница во четвртокот со респираторни проблеми. Последните часови Мохамед Али ги поминал со своите блиски. Ноќта во петок спроти сабота, тој почина во болница на 74-годишна возраст, а во последните 32 години страдаше од Паркинсонова болест.

http://meta.mk/bil-klinton-ke-govori-na-pogrebot-na-mohamed-ali/