Алтернатива Настани

СПОБУДАЛЕНАТА ЛОКОМОТИВА – театарска претстава – Охридско лето

Предворјето на Црква Св.Софија, Охрид   18 Август   „Спобудалената локомотива“ од Станислав Игнаси Виткиевич режисер: Јернеј Лоренци Словенечки народен театар – Драма, Љубљана, Р.Словенија

Настани

„Веризон“ го купува „Јаху“ за 5 милијарди долари во готово

Американскиот телекомуникациски гигант „Веризон“ ја купува интернет-компанијата „Јаху“ (Yahoo) за речиси 5 милијарди американски долари во готово, јавува „Би-би-си“. „Јаху“, како што јавува британскиот национален сервис, ќе биде споена со фирмата АОЛ, уште една интернет-компанија чија слава избледува, а која лани беше купена од „Веризон“. Инаку, договорот меѓу „Веризон“ и „Јаху“ не го вклучува значителниот […]

Алтернатива Настани

ПЕТТO ЈУБИЛЕЈНО ИЗДАНИЕ НА „Т’К ТАК ФЕСТ“

Јубилејното петто издание на најголемиот македонски демофестивал, „Т’к Так Фест“ ќе се оддржи на 7 септември во Кавадарци. Ова е одлуката на организациониот одбор кој за јубилејното петто издание најавува ново дружење со „новајлиите“ на македонската рок сцена, но и со македонските рок легенди. Организаторите ветуваат вистинско рокенрол шоу во Кавадарци, а како што велат, особено […]

Алтернатива Настани

„Охридско лето“: Вечерва концерт на „СУДАР Перкашн“ и музика за удирачки инструменти

Во предворјето на црквата „Света Софија“ вечерва со почеток во 21.00 часот ќе настапи Ансамблот „СУДАР Перкашн“ од Хрватска. На програмата на концертот, кој е во рамките на годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“, се дела од Мештровиќ, Моцарт и други композитори. Ансамблот е формиран во 2010 година, со цел да се поттикне развојот и […]

Алтернатива Настани

ВТОР МЕЃУНАРОДЕН ПЛАНИНАРСКИ МАРШ ГОЛАК 2016

 Голак, Делчево  6 Август ПЛАНИНАРСКО СПОРТСКО ДРУШТВО ГОЛАК – Делчево, на ден 06-07 август 2016 година (сабота-недела), организира планинарски марш по следната маршута : Град Делчево 595 м.н.в. – Манастирски комплекс Св.Богородица Балаклија 650 м.н.в. – Трајанов Рид 760 м.н.в. – Долна Богданица 946 м.н.в. – Спортски терени 1400 м.н.в. – Врв Чавка 1536 м.н.в. […]

Алтернатива Настани

10TH BIRTHDAY PARTY BEACH BAR GALAXY

Претор, 5 Август Beach Bar Galaxy Со особена чест и задоволство да Ве покануваате на нивниот 10ти јубилеен роденден… Благодарни се на вам, ннивните редовни посетители и гости за 10те успешни години на крајбрежјето на Претор. Навистина, вашето присуство премногу им значи. Приказната која почна да се пишува пред една деценија, продолжува и ден денес со […]

Алтернатива Настани

Nicky Romero & Lost Frequencies

Стадион Билјанини Извори, Охрид  1 Август Миленикот на светската електро денс сцена, омилениот хедлајнер на Tomorrowland и Ultra Music фестивалите ширум светот, Nicky Romero за прв пат во Македонија ќе приреди ексклузивен сет, и тоа на први август- ноќта спроти големиот празник Илинден во Охрид. Водечката холаднска диџеј ѕвезда зад себе има соработки со ѕвезди […]