Вести Културен Шок Свет

Ајфеловата кула денес прославува за 300-милионитиот посетител

Ајфеловата кула во Париз вечерва со низа концерти и со специјални светлосни ефекти ќе го прослави 300-милионитиот посетител, откако највисоката градба во францускиот главен град беше отворена во 1889 година, пренесува Anadolu Agency (AA). „Во дворот на кулата ќе има тапани, на вториот кат амбиентот ќе биде џезерски, а на врвот од кулата атмосферата ќе […]

Алтернатива Културен Шок

Гармиш – Партенкирхен, Германија

  Познат по идиличната убавина на својата околина и легендарната скокалница, градот Гармиш – Партенкирхен стана  омилена дестинација на љубителите на живописните пејсажи, а поради големиот број насликани типично баварски алпски куќи ова место го нарекуваат и насликан град. На повеќето љубители на патувањата ова место им е познато по своето долго и специфично име, […]