Музика и Филм

Бомбакис распука со “Позитива”

  Македонскиот дечко со картони не престанува со позитивните изненадувања за јавноста. Кристијан Станковски, познат како Бомбакис вечерва во 18:00 часот премиерно на YouTube ќе ја претстави својата прва песна, насловена како „Позитива“.     „Позитива“ е дел од многуте проекти на кои што тој работи со полна пареа. Песната е настаната по доживувањето на […]

Музика и Филм Настани

Нови стандарди за номинирани филмови за Оскар

  Академијата за филмски уметности и науки соопшти дека воведува нови стандарди за наградата најдобар филм како дел од нивната иницијатива под името Academy Aperture 2025. Целта на оваа иницијатива е да се зголеми разноликоста на актерите, но и на целата екипа која што работи зад камерите. По овие стандарди треба да бидат претставени луѓе […]

Музика и Филм

Почина Маестро Енио Мориконе

  Италијанскиот композитор Енио Мориконе, генијот кој стои зад многу познати филмски музички теми, почина на 91-годишна возраст, откако му се искомплицирала состојбата по кршењето на бутната коска. Во повеќедецениската кариера Мориконе направи музика за филмовите „За шака долари“, „Беше еднаш во Америка“, „Малена“, „Недопирливи“ и многу други, а шест пати беше номиниран за Оскар. […]

Вести Музика и Филм Свет

Промени во содржините на Нетфликс и HBO поради расизмот во САД

  Американските стриминг платформи Нетфликс и  ХБО Макс воведоа измени во своите содржини, поради последните случувања во Соединетите Држави. Од својата понуда, новата платформа на ХБО го отстрани филмскиот класик „Однесено со виорот“ (Gone with the wind) од 1939 година. Како причина за отстранувањето, стриминг сервисот го наведе тоа што „филмот содржи етнички и расни предрасуди, […]

Музика и Филм

Историска победа на Оскарите на корејскиот филм “Паразит“

  За прв пат во историјата на Оскарите најважната награда, наградата за најдобар филм ја доби филм од не-англиско потекло. Филмот „Паразит“ доби вкупно 4 оскари за најдобар филм, најдобро оригинално сценарио, најдобар интернационален филм и најдобра режија, со што стана вистинскиот победник на вечерта. На листата на добитници се најдоа и Хоакин Феникс за […]

Алтернатива Македонија Музика и Филм Настани Топ теми Ударни вести

Виктор Ивановски ја освои престижната „Annie“ награда за анимиран филм

  Виктор Ивановски, студент по анимација на „Sheridan College“, Канада е дел од екипата што работеше на анимираниот филм „Лисицата и гулабот“ (The Fox and The Pigeon) кој годинава ја освои престижната „Annie“ награда за најдобар студентски анимиран филм, на 47. издание на манифестацијата „Annie awards“ во Лос Анџелес. Анимираниот филм „Лисицата и гулабот“ беше […]

Музика и Филм Ударни вести

„Медена земја“ во потесен избор во две категории за 92.Оскар

  Американската филмска академија објави листи за номинации за Оскар 2019, од филмовите што се кандидати за престижната награда.     Документарниот филм „Медена земја“ во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска влезе во потесен круг за наградите Оскар во две категории: за документарци и за странски филм, за 92. доделување кое ќе се […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

„Дедо и внук“ во Охрид: Емотивна приказна со длабока порака

  Домот на култура „Григор Прличев“ во Охрид беше претесен да ги прими сите заинтересирани да ја проследат промоцијата на првиот долгометражен филм „Дедо и внук“ на охридскиот режисер Илија Пиперкоски.     Пиперкоски, кој го напиша и сценариото за филмот, успеа да раскаже прекрасна приказна, со која сите гледачи ќе можат длабоко да се […]

Вести Македонија Музика и Филм

Замина Салаетин Билал пред да го види својот последен филм „Дедо и внук“

  “Беше вистинско задоволство да се работи со еден од доајените на македонскиот филм.Човек од кого може многу да се научи, не само за филмот, туку и за животот воопшто.” Вака режисерот Илија Пиперковски се сеќава на деновите поминати при снимањето на неговиот последен филм „Дедо и внук“, во кој забележителна улога има и Салаетин […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Во Охрид премиера на филмот „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски

  Првиот долгометражен филм на охридскиот режисер и сценарист Илија Пиперкоски е промовиран со официјалниот краток спот за филмот „Дедо и внук”. Филмот започна да се снима кон средината на април 2017 година и е единствениот долгометражен игран филм во македонската кинематографија, по филмот на Димитрие Османли „Мирно лето“, кој е целосно снимен во Охрид. […]