Uncategorized

Хуманитарна акција “Подај рака – хумана општина Илинден”

  Општина Илинден спроведе хуманитарна акција за донација на храна и хигиенски производи, наменети за социјално загрозената категорија на граѓани на територија на општина Илинден, по повод големиот христијански празник Христовото Воскресение –  Велигден.     Локалната самоуправа оваа голема хуманитарната акција ја спроведе во соработка со Црвениот крст и бизнис заедницата од општина Илинден, […]

Uncategorized

ЗНМ: Односот на владините службеници е цензура!

  Расправање и недоличен однос на административни службеници од владиниот протокол кон новинарски екипи, нелогични правила кои ограничуваат влез на новинари и физички ги дели новинарите од снимателите од местото на настанот, игнорантски однос на новинарски прашања, селективно издавање акредитации на медиумите се дел од пропустите и грешките кои институциите ги прават за време на […]

Uncategorized Вести Македонија Ударни вести

ЦУК: Состојбата со карпата на Матка на долг рок е опасна и неодржлива

  Состојбата со опасната карпа на Матка на долг рок е неодржлива – беше денешната генерална констатација во Ценарот за управување со кризи, на првиот работен состанок, што беше закажан и одржан под раководство на директорот Стојанче Ангелов, со претставници на институции, експерти и научни работници од државата и дел од субјектите на Системот за […]

Uncategorized

Пристигна и последната пратка на „фингерпринт“ апаратите за локалните избори

  Денеска пристигна и последната пратка од терминалите за гласање на претстојните локални избори, соопштија од ДИК. За прв пат на овие локални избори гласачите ќе се идентификуваат со читач на отисок од прст во земјата, кои, вовед во он-лине гласањето за во иднина. Што се однесува до условите за гласање на болните и изнемоштените лица, чиј рок за […]

Uncategorized Вести Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ не градеше булевари туку скапи споменици и фасади за „БАРОКНО СКОПЈЕ“

  Граѓаните многу добро знаат дека ВМРО-ДПМНЕ трошеше стотици милиони евра за „барокно Скопје“, а не на инфраструктурни проекти. ВМРО-ДПМНЕ не градеше подземни сообраќајници и булевари, зашто приоритет им беше „Панорамското тркало“ и „Панорамската кула на Водно“, се наведува во соопштението на СДСМ.     Граѓаните многу добро знаат кои се проектите на Коце Трајановски […]

Uncategorized

Расчистена компјутерска измама – кривична пријава 4 лица од Велика Британија

  Одделението за внатрешни работи Радовиш до Основното јавно обвинителство Струмица, поднесе една кривична пријава  за четворица државјани на Велика Британија, кои во периодот од август до декември 2020 година извршиле кривично дело „Компјутерска измама“ по член 251-б став 3 од Кривичниот закон. Осомничените во повеке наврати извршиле неовластен упад во електронската комуникација помеѓу правен […]

Uncategorized

Зимската служба на Општина Центар со 7 возила ги расчистува улиците од снегот

Општина Центар подготвена ги дочека денешните снежни врнежи, зимската служба е веќе на терен и го расчистува снегот од улиците кои се под надлежност на општината. Со вкупно 7 возила – 2 со плуг и соларка, 4 специјални возила за отстранување снег (до 3, 6, 8 и 12 тони сол) и еден тн. хорхет, машина […]

Uncategorized Вести Македонија Ударни вести

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 11 пациенти, а вкупно се лекуваaт 252 болни

  Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 11 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 252 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.   Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 2 приеми.   Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември […]

Uncategorized

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 18 пациенти, а се лекуваaт 355 болни

    Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 18 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 355 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.   Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 10 приеми и тоа  по еден пациент бил хоспитализиран […]

Uncategorized Вести Свет

Силен земјотрес во Хрватска, епицентарот во близина на Петриње

  Силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, 15 минути по 12 часот напладне. Според хрватските медиуми, епицентарот е на 45 км југоисточно од Загреб, во близина на Петриње, каде се јавува за материјални штети, a земјотресот бил почуствуван речиси во цела Хрватска. Како што известува хрватската сеизмолошка служба […]