Uncategorized Вести Македонија

Гордана Силјановска Давкова е кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ со кој партијата ќе излезе на претседателските избори на 21 април и на 5 мај. Таа победи на конвенцијата освојувајќи 408 од вкупно 519 гласови на делегатите.

Uncategorized

МВР: Спречен терористички напад на ИСИС во Северна Македонија

Министерството за внатрешни работи по претходно разменети оперативни сознанија со партнерска земја, во врска со потенцијални планови и намери за извршување на терористички акт на територијата на Република Северна Македонија од страна на припадници на радикални структури поддржувачи на ИСИС, спроведе оперативно- тактички мерки со цел идентификација на можните организатори, логистичари и потенцијалните извршители на […]

Uncategorized Вести Свет Ударни вести

Сорос е личност на годината според „Фајненшел тајмс“

Американскиот филантроп и милијардер Џорџ Сорос денеска е прогласен за личност на годината од британскиот економски дневен весник „Фајненшел тајмс“. „За личност на годината „Фајненшел тајмс“ обично решава врз основа на достигнувањата. Во случајот на Сорос оваа година, одлучено е врз основа на вредноста што тој ја претставува“, се вели во образложението. Џорџ Сорос (88), […]

Uncategorized

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

  МАКЕДОНИЈА – Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде променливо облачно, со локален дожд во југоисточните делови. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од 8 до 16 степени, а дневната од 18 до 25 степени. Во Скопје ќе преовладува […]

Uncategorized

Амбасадорот на САД во Грција: Договорот од Преспа ги „отклучува“ односите со северните соседи

  -Ме импресионираше тоа што бизнисмени од Солун на кои не им се доаѓа Договорот од Преспа, сепак се согласуваат дека имплементацијата ќе создаде нови и важни економски можности, вели амбасадорот на САД во Атина, Џефри Пајат за неделното издание на „Катимерини“ и додава дека решението меѓу двете земји ги „отклучува“ односите со северните соседи. […]

Uncategorized

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, кои попладне и во текот на ноќта во јужните и југоисточните делови ќе бидат пообилни и интензивни. Ќе дува умерен северен ветер. Дневната температура ќе се движи од 17 до 22 степени. Во Скопје ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе […]

Uncategorized

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, од пладне и особено на запад и југозапад со врнежи од дожд и со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи во интервалот од седум до 16 степени Целзиусови, а максималната дневна ќе достигне до 25 степени. УВ индексот ќе изнесува 5. Во […]

Uncategorized

Грчката дијаспора бара Коѕиас да ги прекине преговорите за името

Неколку организации од грчката дијаспора му испратија писмо на шефот на дипломатијата, Никос Коѕиас, во кое го обвинуваат дека ги понижува Грците ширум светот и со кое бараат прекин на преговорите за името. Во писмото се вели дека „е очигледно оти преговорите се во ќорсокак и дека нема ниту една причина за нивно продолжување“. Тие […]

Uncategorized

Тасева – Анѓушев: Покана за аргументирана дискусија

Откако Слаѓана Тасева на својот фб профил објави за односот на Анѓушев кон неа со закана, во која таа наведе: “Анѓушев се закани: ќе одам до крај, ќе те тужам, знаеш ли кој сум јас, јас сум најмладиот доктор на науки! Сето тоа со агресија, ароганција, и со неговиот бодигард до него, на приемот на […]

Uncategorized

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Мицковски, единица по математика и единица по политика или севкупна оценка: една голема единица (ВИДЕО)

Прес на ВМРО ДПМНЕ – Демократска фракција, по повод неуспешната интерпелација поднесена од страна на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, 12.04.2018 година   Почитуван професоре Мицковски, почитувани пратеници на ДПМНЕ во Собранието на РМ, од Демократската Фракција на ВМРО ДПМНЕ, единица по Математика и единица по Политика или севкупна оценка: една голема единица. Господине Мицковски, онака […]