Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: РС Македонија ги заврши своите домашни задачи и е целосно подготвена за преговори со ЕУ

  Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев, вчера беше домаќин на редовниот годишен состанок на шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на ЕУ во нашата земја, на која премиерот Зоран Заев размени мислења со амбасадорите за актуелните и најважни активности во Северна Македонија со посебен акцент на процесот за интеграција на земјата […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Ќе се брише зборот бугарски од описот за „фашистички окупатор“

  Во учебниците по историја, ќе се менуваат термините каде што бугарската нација се поврзува со фашистички окупатор, изјави денеска премиерот Зоран Заев. -Никаде во Европа не се спомнува името на нацијата. Се спомнува фашистичкиот окупатор и во тој дух, во духот на пријателството, соработка и добрососедство, нормално, очекуваме тоа да се направи. Имаме препознаено […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Oд понеделник, официјално почнува изборната кампања

  Од понеделник официјално почнува изборната кампања, која ќе трае до 15 октомври. Партиите својата изборната програма ќе ја претставуваат во периодот од 23 септември до 15 октомври. Распоредот на кандидатите на гласачкото ливче со жрепка беше утврден вчера на седница на ДИК, а поради актуелната ситуација со Ковид-19, не беа присутни претставниците од политичките […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

85 ГОДИНИ “АЛКАЛОИД”: Ретроспективна изложба и донација од над 4 милиони денари на Клиниката за детски болести

  Првиот филм за „Алкалоид“ од 1950 година, најстарото кутиче и оригиналното одобрение за производство на лекот „Кафетин“; првите пакувања „Бекутан“, најстарите индустриски машини и голем број други компаниски експонати се поставени во изложбената поставка во Музејот на Град Скопје по повод 85-годишниот јубилеј на „Алкалоид“.     „Јубилеите вообичаено ги одбележувавме во поширок состав, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: За македонскиот јазик и идентитет не се преговара

  „Ние со Бугарија продолжуваме да градиме пријателски односи, бидејќи ни треба решение. Затоа што треба да одиме во ЕУ и да ја исполниме втората еднакво значајна цел по НАТО. Јас сум горд и сум среќен што доживеав за време на мојот мандат како премиер, Република Северна Македонија да биде членка на НАТО. Тоа е […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Живко Мукаетов: Нека ни е честит јубилејот, 85 години успешно работење на АЛКАЛОИД

  Обраќање на Живко Мукаетов, Генерален директор, Претседател на управен одбор на Алкалоид АД Скопје по повод 85-годишниот јубилеј на компанијата.   Скромните почетоци на „Алкалоид“ датираат од август 1936 година кога на патот од Скопје кон Велес е отворен еден од најстарите капацитети за преработка на алкалоиди. Со само две постројки со 15 работници, […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДСЗИ не констатира недостатоци во модуларните болници

  Државниот здравствен и санитарен инспекторат го заврши вонредниот инспекциски надзор и до министерот за здравство д-р Венко Филипче ја достави следната информација за извршен вонреден инспекциски надзор во модуларните болници на територија на Република Северна Македонија   Државниот санитарен и здравствен инспекторат изврши вонредни инспекциски надзори во 18 модуларни болницилоцирани во следните градови: Скопје […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ПОПИС 2021: Досега попишани се 1.037.309 лица

  Бројката на попишани лица во земјава се искачи над еден милион, соопшти Државниот завод за статистика. Заклучно со вчерашниот ден до 20 часот, биле попишани 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови ширум земјава, додека бројот на самопопишани лица од дијаспората преку апликацијата за самопопишување изнесува 193.370. Пописот на населението и објектите 2021 се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Учество на претседателот Пендаровски на 76. сесија на Генералното собрание на ОН

  Претседателот Стево Пендаровски, од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.     Претседателот Пендаровски на 23 септември 2021 година, четврток, ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Филипче: Не бегам ниту од прашањата ниту од одговорноста

  На денешната прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче изјави дека состојбата со корона вирусот и болничкиот капацитет секојдневно се следи. Во некои градови бројот на заболени се намалува во овој период, а во некои градови константна е бројката на дневна основа и таа се движи од 500 до 600 заболенисе намалува. Да, има намалување […]