Вести Свет Топ теми Ударни вести

Сараево и Кијив ќе потпишат договор за пријателство

  Градоначалниците на Сараево и Кијив, Бенјамина Кариќ и Виталиј Кличко, утре во Брисел ќе потпишат Договор за воспоставување пријателски односи. Кариќ, на покана ка Кличко, ќе присуствува на состанокот „Киевски инвестициски форум” што годинава, наместо во Украина, се одржува во Брисел. Целта на договорот е развивање на плодна соработка на градовите во широк спектар […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Маја Морачанин повторно избрана за Претседателка на ДОМ

  На Петтиот Конгрес на Зелената партија ДОМ, кој се одржа денеска во Александар палас во Скопје, за претседател на партијата повторно и едногласно е избрана досегашната лидерка, Маја Морачанин.     Заблагодарувајќи се на довербата, Маја Морачанин нагласи дека ДОМ и во иднина ќе биде активен и конструктивен фактор во политичкиот пристап за решавање […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Апелација ја укина пресудата од 8 години затвор за Мијалков за случајот „Трезор“

  Апелацискиот суд ја укина првостепената пресуда за случајот „Трезор“, во кој еден од осудените беше поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Со ова предметот се врати на повторно постапување и одлучување пред Основниот кривичен суд Скопје. – Апелациониот суд Скопје известува дека, постапувајќи по кривичниот предмет  КОКЖ-100/21, во јавноста познат како „Трезор“, по одржана […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Северна Македонија стана полноправна членка на Унијата за Медитеранот

  Во рамки на Регионалниот форум на Унијата за Медитеранот што денеска се одржува во Барселона, министрите за надворешни работи на 42 земји – членки едногласно ја донесоа одлуката за полноправното членство на Република Северна Македонија во оваа организација која ги вклучува сите земји членки на ЕУ како и медитеранските земји кои не се дел […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР на Бугарија: Нападот на клубот „Цар Борис Трети“ е тешко кривично дело

    По оружениот напад на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, Министерството за надворешни работи на Бугарија го осуди, како што се вели, тешкото кривично дело во кое беше употребено огнено оружје. За инцидентот во клубот „Цар Борис Трети“, кој воедно е трет по ред, од бугарското МНР велат оти е информиран генералниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Поевтина струја за 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции од 1 декември

  Денеска претседателот на Владата Димитар Ковачевски на заедничка прес-конференција со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски информираа за реализацијата на одлуката за субвенционирана струја за компаниите од прехранбената индустрија, основните и средни јавни училишта и претпријатијата од областа на водостопанството. Според податоците од ЕСМ, за помалку од еден месец […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата иницира постапка за одземање на државјанството на Александр Онишченко

  Владата ја информира јавноста дека согласно членот 14 од Законот за државјанство на Република Северна Македонија, побара да се започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство на Северна Македонија за лицето Александр Онишченко. Владата го иницираше барањето за одземање на државјанство на Онишченко, по одржаната владина седница на којашто Агенцијата за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

РЕМЕНСКИ за Zoom.mk: Инсталациите на Мијалков во АНБ стојат зад државјанството на Онишченко

  Универзитетската професорка Фросина Ременски во ексклузивно интервју за порталот zoom.mk тврди дека структурите на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков во Агенцијата за национална безбедност му овозможиле на рускиот олигарх Олександр Онишченко да добие македонско државјанство.   Целото интервју на Фросина Ременски за Zoom.mk, прочитајте го на следниот линк

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кривична пријава против управители во очната болница ЕУРОПЕАН ЕЈЕ ХОСПИТАЛ

  Управата за финансиска полиција до Основното Јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против две лица во својство на управители на Приватната здравствена установа Специјална очна болница ЕУРОПЕАН ЕЈЕ ХОСПИТАЛ п.о. Скопје.     Пријавените лица, во период од 2011 до 2020 година, ја злоупотребиле својата службена положбa, на начин што, набавиле повеќе видови медицински […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кацарска – Гир: ЕУ со силна поддршка за Уставниот суд

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска се сретна со шефот на делегацијата на Европска Унија, амбасадорот Дејвид Гир. Средбата се одржа на барање на евроамбасадорот Гир кој во име на ЕУ изрази силна поддршка и посочи дека го гледа Уставниот суд како пример, централна институција која ќе го предводи процесот на реформи во […]