Вести Свет Топ теми

Терористички акт во Санкт Петербург – 10 лица загинати и 47 повредени

Десет лица загинаа, 47 се повредени, а 39 се хоспитализирани во експлозија во метрото во Санкт Петербург, при терористички акт од бомбаш самоубиец, јавија руските медиуми. Властите го утврдиле идентитетот на осомничениот за нападот во метрото кога меѓу две станици, најверојатно во тунел, дојде до експлозија, изјави извор за Интерфакс. Според доказите, експлозивната направа во […]

Изјави Топ теми

ИЗЈАВИ: ЃОРЃЕ ИВАНОВ – Мојот став за мандатот останува непроменет

-“Мојот став за мандатот останува непроменет, правната и политичката пречка мора да се отстранат. Целта на двата услова е новата влада да не биде оспорена од ниту една страна и по ниту една основа. Мојата одлука е превентивна за да спречиме штетни последици со кои би се соочиле.”   -“Детално го запознав претседателот на Европскиот […]

Вести Свет Топ теми

Протести во Белград и Нови сад против победата на Вучиќ

Повеќе илјади граѓани, претежно млади и без партиски обележја вчера се собраа пред српскиот парламент, незадоволни од изборните резултати, за изборот на Александар Вучиќ, за нов претседател на Србија. Демонстрантите целосно го блокираа сообраќајот пред парламентот, а потоа започнаа со марш низ Белград. Тие се организираа преку фејсбук групата „Протести против диктатурата“. Насобраните скандираа „Вучиќ […]

Вести Македонија Топ теми

Заев за српскиот весник Данас: Тоа што го прави Груевски е аларм кризата брзо да се реши, со нова Влада!

Интервју на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за српскиот весник Данас. Српски Данас: Министерот за надворешни работи на Русија, Лавров неодамна изјави дека кризата во Македонија е вештачка и го обвнини Западот за мешање во внатрешните работи на вашата земја. Дали е во право? Заев: Политичките партии во Македонија сите одлуки ги носат низ партиските […]

Вести Македонија Топ теми

Утврден соодносот во Комисијата за избор и именувања

Утврден е соодносот во Комисијата за избор и именувања, ВМРО-ДПМНЕ 6 членови, СДСМ 5, ДУИ и БЕСА по еден. Продолжува дебатата за тоа од која партија да биде претседателот на комисијата, дали од ВМРО-ДПМНЕ или од СДСМ, пренесе Телма. Во моментов има пауза по што ќе продолжи координатиувната средба што ја закажа претседавачот Трајко Вељановски. […]

Вести Македонија Топ теми

Заев и Ахмети разговараа за стратегија како да се свика Собранието

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети во седиштето на СДСМ во Скопје разговараа за изнаоѓање решение за политичката криза, откако претседателот Ѓорге Иванов вчера соопшти дека се уште не се надминати пречките за доделување на мандатот. По средбата, Ахмети за „Алсат-М“ изјави дека со Заев разговарале за стратегија со која би […]

Вести Македонија Топ теми

(ВИДЕО) Заев ја претстави програмата на новата Влада

Обраќање, Зоран Заев, претседател на СДСМ, 10.03.2017 Почитувани граѓани, Македонија мора да оди напред! Денеска сум пред вас да ја објавам Програмата на новата Влада на Република Македонија. Суштината на Програмата се основните потреби на граѓаните на Република Македонија. Парламентарното мнозинство силно посветено на зацврстување на унитарноста, суверенитетот и стабилноста на Република Македонија, ја декларира […]

Вести Македонија Топ теми

Заев: Ќе бидам премиер на сите граѓани на Македонија

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, на прес конференција ја објави програмата на новата влада. Македонија, рече, мора да оди напред и суштината во програмата се потребите на граѓаните. „На Македонија и е потребна реформска влада, посветена на зачувување на суверенитетот, територијалниот интегритет, членството во НАТО и ЕУ, реална поделба на власта, професионални институции“, посочи Заев. […]

Вести Македонија Топ теми

Народниот правобранител Мемети ќе бара најостри казни за злоупотреба на децата за собири и протести

Народниот правобранител Иџет Мемети изјави дека училиштата треба да бидат места каде ќе се врши основната дејност воспитно-образовниот процес Децата во никој случај не треба да бидат цел на манипулации и злоупотреби, а училиштата треба да бидат места каде ќе се врши основната дејност воспитно-образовниот процес. Оттука Народниот правобранител водејќи се од најдобриот интерес на […]