Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МАНУ денеска одбележува 50 години од своето постоење

Македонската академија на науките и уметностите денеска одбележува јубилеј 50 години од формирањето. На Свечена академија што ќе се одржи по тој повод ќе се обратат претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на МАНУ академик Таки Фити. Во рамки на одбележувањето покрај музичката програма ќе биде прикажан филмот „50 години МАНУ“. МАНУ е основана […]

Вести Свет Ударни вести

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени на Камчатка

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на подрачјето кај Алеутските Острови во близина на рускиот полуостров Камчатка. Геофизичката служба на Руската академија на науките наведе дека епиценатарот бил на 773 километри источно од островот Беринг, на длабочина од 103 километри. Локалните власти на Камчатка соопштија дека нема опасност од […]

Вести Свет Ударни вести

Турција забрани издавање визи на државјаните на САД

Амбасадата на Турција во Вашингтон, во сите дипломатски мисии во Соединетите Американски Држави (САД) ги суспендираше сите процедури во врска со издавањето визи на државјаните на САД, јавува Anadolu Agency (AA). „Неодамнешните настани ја присилија Владата на Турција повторно да ја разгледа посветеноста на владата на САД за безбедноста на објектите и персоналот на турските […]

Вести Македонија Ударни вести

Груевски: Заев за мене зборува 24 часа на ден

„Дојдете и придружете ни се, придружете се на нашите напори да се обединиме и да направиме посилна Македонија. Лицето кое ја води СДСМ не вреди, заслужувате подобро, за тоа што овој човек не е загрижен за напредокот на градовите, не е загрижен за земјоделците, работниците, невработените. Тој ги нема сите во својата агенда, тој нема љубов […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Ајде во акција на 15 октомври, за слободни општини, за среќна Македонија

Добра вечер слободни граѓани на Република Македонија! Добра вечер Скопје. Добра вечер драги мои пријатели! Вечерва токму од ова место, од пред Владата каде заедно застанавме рамо до рамо за да кажеме доста е, вечерва ечи волјата на слободни граѓани на Република Македонија! Оваа глетка ми потврдува – на 15-ти октомври граѓаните тргнуваат во нова […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Денеска времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен северен ветер. Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 19 Целзиусови степени, Крива Паланка 17, Берово 15, Кавадарци 21, Дојран 22, Маврово 12, Охрид 17, Битола 18… УХМР прогнозира дека следува период […]

Вести Македонија Ударни вести

МОСТ со најостра осуда за насилството во кампањата за локалните избори

Граѓанската асоцијација „Мост“ денеска најостро го осуди насилство од било каков вид и ги повика учесниците во изборите да се воздржат од злоупотреба на вакви и слични настани за изборни цели, а надлежните институции темелно да ги истражат инцидентите. Од асоцијацијата наведуваат дека во текот на кампањата биле забележани неколку изолирани случаи на злоупотреба на […]

Uncategorized Вести Македонија Ударни вести

СДСМ: Залудни се лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ, ЕЛЕМ нема да се продава

  “Ќе видиме, ќе смениме, ќе направиме… Дали ваквото големо „ЌЕ“ на Заев за што е поврзано со РЕК Битола и загадувањето, не се ништо друго туку купување време за најголемиот бонбона бизнис на Балканот вреден 2 милијарди евра: – продажба на најпрофиталбилниот монопол во Македонија, ЕЛЕМ. Тоа што вице-премиерот на Заев, Кочо Анѓушев сам на себе […]

Вести Македонија Ударни вести

ТВ 21: На кого Панчевски давал службени тајни?

Специјалното обвинителство ги анализира предметите кои што беа одземени во текот на вчерашниот ден од канцеларијата на екс претседателот на скопскиот кривичен суд Владимир Панчевски. Обвинителството го сомничи Панчевски дека давал службени тајни на лица кои не се вработени во судот, но дали меѓу нив е и шефот на државата Ѓорѓе Иванов, Јанева не сакаше […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Зелена лупа: „Граѓаните бараат правда – стоп за неправдите“

Судии од судовите во Македонија нестручно и непрофесионално одлучувале во кривичните постапки за одредени случаи, оценија денеска на прес-конференција тимот експерти од проектот „Граѓаните бараат правда-стоп за неправдите“ во организација на Транспаренси Македонија и невладината „Зелена лупа“. Ване Цветанов од „Зелена лупа“  појасни дека преку проектот предвидена е анализа на 12 правосилни судски случаи од […]