Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ за извештајот на ЕК пред Националниот совет за евроинтеграции

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани се обрати пред Националниот совет за евроинтеграции, каде се разгледуваше Извештајот на Европската комисија. Селмани рече дека сите се согласни дека има напредок во споредба со претходната година, но дека сме далеку од сериозни реформи во медиумите. Тој истакна дека главна забелешка е политиката на неказнивост на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Новинарите во Грција, акцентот го ставија на обраќањето на Туск на македонски јазик

Одлуката на Доналд Туск изјавата на прес-конференцијата со Зоран Заев да ја даде на македонски јазик, не остана незабележана од грчките медиуми. Дел од новинарите во Грција, акцентот во нивните текстови го ставија токму на македонскиот јазик на претседателот на Европскиот совет. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во текстовите во грчките медиум, […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопје и Атина потпишаа договор за соработка

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и Градоначалникот на Атина, Јоргос Каминис, денеска во Скопје ја имаа втората официјална средба, и потпишаа Договор за соработка помеѓу градовите Скопје и Атина. -“Со потпишувањето на овој договор, со Атина ќе разменуваме информации, искуства и добри практики и ќе негуваме соработка во разни области на работа и надлежности, како […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: Инензивно се подготвува и извозот на свиско месо за ЕУ

Македонија интензивно работи на добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо во ЕУ. Според директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство  Зоран Атанасов, за околу две години се очекува земјава да биде прогласена за слободна од свинска чума по што и ставена на листата за извоз. – Почнаа активностите за проценка и зајакнување на биосигурноста […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Лидерите на Северна и Јужна Кореја потпишаа декларација за денуклеаризација

Лидерите на Северна и Јужна Кореја, Ким Џонг Ун иМун Џае Ин потпишаа декларација со која се согласуваат да работат на комплетна денуклеаризација на Корејскиот полуостров, јави РСЕ. На нивниот прв самит по повеќе од една деценија, двете страни соопштија дека ќе работат на договор за воспоставување на постојан и солиден мир на полуостровот. Во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Една година од насилствата во Собранието на Р. Македонија

Денеска се навршува една година од упадот и насилствата во Собранието на Република Македонија. Во јавноста се уште не е докрај јасно зошто и како се случија насилствата, дали има нарачатели, кој се е вмешан, дали изборот на претседател на Собранието беше иницијалната нишка или нешто друго е во прашање. Настанот се случи по завршувањето […]

Вести Македонија Ударни вести

Доналд Туск на самитот Брдо-Бриони во Скопје

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, седум претседатели и еден премиер ќе бидат гости на претседателот Ѓорге Иванов, кој е домаќин на самитот на шефовите на држави во Процесот Брдо-Бриони, што ќе се одржи попладнево и вечерва во хотелот „Александар Палас“ во Скопје. Официјално присуство на самитот го потврдија претседателите на Хрватска, Колинда Грабар Ќитаровиќ, […]

Алтернатива Настани Ударни вести

Кој го чистеше ѓубрето во еко-акцијата „Исчисти, Твитни“?

Денеска се одржа волонтерска еко-акција за чистење на кејот покрај Вардар, под мотото „Исчисти, Твитни“, со која беа опфатени патеките и бреговите од двете страни на реката во централното градско подрачје на Скопје. Во акцијата учествуваа и британскиот амабасадор Чарлс Гарет, амбасадорот на САД Џес Бејли, како и холандскиот амбасадор Вилем Ваутер Пломп, со нивните […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан меморандум за соработка меѓу Охрид, Дубровник, Котор и Мостар

Зацврстувањето и проширувањето на пријателството преку здружено учество и меѓусебна соработка на сите полиња од заеднички интерес, е само еден дел од меморандумот за пријателство, кој вчера во Котор го потпишаа, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски, градоначалникот на Котор Владимир Јокиќ,градоначалникот на Дубровник Мато Франковиќ и главната советничка на градоначалникот на Мостар Рада Комадина.Со потпишувањето […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Јункер до грчкиот Парламент: Итно решавање на проблемот со името

-“Прашањето со името треба да го решите меѓу вас, јас не сум надлежен да давам идеи или насоки, но треба да ја нагласам итноста што го карактеризира решавањето на проблемот”, порача претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, од грчкиот Парламент. – “Господине претстедателе, пред вашиот парламент ќе кажам нешто што кажав кога неодамна бев […]