7 дена Вести Македонија

Павле Богоевски: Од Фејсбук на улица!

    Павле Богоевски, ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА „Откако Чавков повторно се врати на функцијата – министер за внатрешни работи, полицијата отворено е непријателски настроена кон Шарената револуција. Значи, противправно ни го ограничува местото до каде можеме, а каде не можеме да се движиме. Многу е поголема репресијата од аспект на легитимирање луѓе по протест, нивно повикување во станица… […]

7 дена Вести Македонија

Левица бара укинување на мерката притвор за Савевски и Куновски

Членовите на партија Левица денеска пред Основниот суд Скопје 1, побараа да се прифати предлогот за укинување на мерката домашен притвор за нивните членови Здравко Савески иВладимир Куновски. Двајцата демонстранти кои се товарат за демолирање на Народната канцеларија на претседателот Ѓорѓе Иванов, се во домашен притвор веќе 36 дена, а според Левица тие најверојатно ќе бидат задржани до […]

7 дена Вести Македонија

ЦИВИЛ: За слобода на изразувањето

ЦИВИЛ – Центар за слобода ќе одржи мултимедијален настан „За слобода на изразувањето“ во среда, 1 јуни, со почеток во 20 часот, на улица Македонија, кај споменикот на Мајка Тереза. Овој настан на ЦИВИЛ е посветен на слободата на изразувањето, граѓанското новинарство и активизмот. На програмата е концерт на Амон Мра Бенд, диџејски сет на колективот на ЦИВИЛ […]

7 дена Македонија

ИКОНА НА СВ.КЛИМЕНТ ВО РИМ

Најстарата икона со ликот на Св.Климент Охридски од тринаесетиот век е еден од оригиналните експонати што ќе бидат изложени на 23.мај во Папскиот музеј во Рим, во рамките на чествувањето на Св.Кирил и Методиј.   На изложбата ќе бидат претставени вкупно 38 фреско-копии, сопственост на охридскиот музеј, пет икони од колекција од охридската Галерија и […]

7 дена Македонија

НОВА ФАБРИКА НА “ЏОНСОН КОНТРОЛС”

Американската компанија” Џонсон контролс” почна со изградба на нова фабрика во индустриската зона во Струмица, која што ќе произведува прекривки за автомобилски седишта. Се предвидува дека таа да започне со работа идната година во април месец и да вработи околу 1.500 работници.      

7 дена Македонија

БЛОКИРАНИ ГРАНИЧНИТЕ ПРЕМИНИ КОН ГРЦИЈА

Поради штрајк на грчките цариници, викендов беа блокирани за сообраќај сите гранични премини кон Грција. Од граничните служби соопштија дека преминот на товарни возила бил целосно запрен, а патничките автомобили и автобуси биле пропуштани само повремено на секои два часа. Тридневниот генерален штрајк заврши, а беше организиран од страна на федерацијата на грчките цариници, во […]

7 дена Македонија

ЗАСИЛЕН СТРАНСКИ ПРИТИСОК

На денот кога Уставниот суд ја “замрзна” одлуката за самораспуштање на македонскиот парламент, по што беше итно свикана негова седница, во Скопје престојуваше високиот американски функционер Хојт Ји, кому подоцна му се приклучи и специјалниот германски претставник Јоханес Хајндл. Тие водеа посебни разговори со лидерите на најважните политички партии во земјата но, и со претставници […]

7 дена Македонија

НОВ ГРЧКИ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА

  Досегашниот амбасадор на Грција во Македонија Харис Лалакос, е наименуван за нов грчки амбасадор во Вашингтон, САД. Тој дојде во Скопје во јануари, 2013 година и важеше за умерен дипломат, кој што придонесе за почетна нормализација во грчко-македонските односи. Во неговиот мандат дојде до првата посета на грчки шеф на дипломатијата на Македонија, а […]