Изјави

ИЗЈАВИ: САШО МИЈАЛКОВ – Извинување или тужби

  „Изјавата што ја дал Мухамед Зекири е целосна лага и клевета. Најостро ги демантирам манипулациите дека некој од моето обезбедување го нападнал. “Доколку во најкус можен рок не се извини, против него и против медиумите кои шират вакви дезинформации ќе следуваат тужби,“ изјави Сашо Мијалков преку писмено соопштение.

Вести Изјави Македонија

(ВИДЕО) Села: Ќе му дадеме потписи на Заев, но тоа не значи и поддршка за Влада

Парламентарните партии на албанците дебатираа за декларацијата на албанците и како понатаму ќе се одвиваат средбите, рече лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села, пренесе А1он. – Во иднина овие средби треба да се држат во Собрание. Дебатиравме околу законот за Албански јазик. Закон ќе предлага ова тело, работиме на предлог кој ќе ги задоволува потребите на […]

Вести Изјави Македонија

БЕСА: Не учествуваме на состаноци кои не се во духот на заедничката декларација

Движењето Беса преку соопштение информираше дека не гледа никаква обврска да учествува на состаноци кои не се во духот на Заедничката Декларација на албанските парти во Македонија.   Од Беса велат дека средбата е само билатерален состанок помеѓу две албански партии во Македонија. „Движењето Беса стои на ставот дека и покрај тоа што некои политички […]

Изјави

ИЗЈАВИ: ДЕЈНА РОРАБАКЕР

  „-На крајот на едно неодамнешно интервју, направив многубројни неформални искази за Република Македонија. Неодамна согледав дека некои од тие искази погрешно ја пренеле мојата намера. Оваа изјава ја појаснува мојата позиција. Македонија е легитимна држава со право на самоопределување и почитување на границите. Мојот коментар алудираше, можеби погрешно, на мојата загриженост кон предизвиците во […]

Изјави

ИЗЈАВИ: Самуел Жбогар – Не мислам дека состојбата во земјата е толку тешка, не треба да драматизираме

  – “Не мислам дека состојбата во земјата е толку тешка, не треба да драматизираме. Имавме избори и нормално е да се даде повеќе време за да можат политичките лидери да формираат влада. Гледам дека политичките партии се веќе ангажирани. Јас сум оптимист дека политичките лидери ќе го изнајдат вистинскиот начин да формираат влада, за […]

Вести Изјави Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Повторно преговарање за Рамковниот е отворање на Пандорината кутија

Повторното преговарање за Охридскиот рамковен договор, што го заговара новата платформа на албанските партии, е отварање на Пандорината кутија поради што ВМРО-ДПМНЕ во разговорите со ДУИ одби да преговара за платформата, било истакнато на средбата меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и амбасадорката на Турција, Еркал Кара. Како што истакнале од ВМРО-ДПМНЕ на средбата, токму […]

Вести Изјави Македонија

Заев:Очекувам Иванов да ми го даде мандатот

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска на прес-конференција изјави дека очекува од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да му го додели мандатот за формирање на нова влада, бидејќи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во изминатите 20 дена не успеа да состави владина коалиција. – Груевски никогаш повеќе нема да биде премиер. Се докажа дека Груевски […]

Вести Изјави Македонија

ДУИ:Денеска не донесовме одлука,Груевски ќе го врати мандатот

ДУИ започна сеопфатен процес на консултации со членството но и со наши пријатели од партијата и меѓународната заедница за петте предлози на Али Ахмети како можни после изборите. Дебатата беше конструктивна за да се донесе најздравата одлука. Едногласно заклучивме дека таа дебата не може да биде исцрпена денеска и немаме аргументи да се определиме за […]

Вести Изјави Македонија

Дехари: Подобро е да бидеме противник на ВМРО-ДПМНЕ

Градоначалникот на Општина Кичево, Фатмир Дехари, денеска на средбата со евроамбасадорот Самуел Жбогар рече дека подобро е ДУИ да биде противник на ВМРО-ДПМНЕ, објави Фокус. На прашањето на Жбогар, дали е подобро ВМРО-ДПМНЕ да коалицира со ДУИ или да му биде противник, Дехари рекол дека подобро би ја избрал за опонент, затоа што тоа би […]

Изјави

ИЗЈАВИ: МЕРСЕЛ БИЉАЛИ-АКО ТРГНАТ КОН ПЕКОЛОТ САМИТЕ ЌЕ ИЗГОРАТ

Прогласот на Никола Груевски може да се каже дека е еден од најопасните потези во историјата на македонската држава. Калкулирајќи во паника, за да се спаси себеси и да остане чист пред своето членство, тој ги извади долгите ножеви кон меѓународната заедница, дипломатите, амбасадорите но и директно кон неговите неистомисленици во државава. Што може да […]