Вести Изјави Македонија

Таравари со одговор на директорот на ФЗОМ

Таравари му одговори на директорот на ФЗОМ, на д-р Сашо Стефаноски   Почитуван д-р Сашо, Со голем интерес го прочитав Вашето писмо и еве јавно би сакал да одговорам, иако лично преферирам состанок, кој за жал не успеавме да го реализираме поради Вашето одбивање на моите повици и незаинтересираност за промените кои се и повеќе […]

Вести Изјави

ИЗЈАВИ: ЛАТАС – Сител не може да најде друг човек кој ќе ги извршува сите обврски што јас ги правам!

„- Жешко е, па најкратко ќе кажам. Се согласувам со се што кажа одбраната и се што пишува во жалбата. Јас мислам дека не сум заслужил мерка притвор бидејќи соработувавме со СЈО. – Второ, немам имот во странство, а ниту сметки. Јас сум главен и одговорен уредник на Сител телевизија, а тоа значи дека треба […]

7 дена Вести Изјави

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес не очекува тропски ден, ќе биде сончево и многу топло со пораст на температури. Ќе дува доумерен слаб западен и југозападен ветер. Утринските температури ќе се движат од 14 до 22 степени, додека пак максималните дневни температури ќе бидат за некој степен повисоки во однос на денешните и ќе достигнат […]

Вести Изјави

ИЗЈАВИ: AРБЕН ТАРАВАРИ ЗА “ФОКУС” – ВМРО-ДПМНЕ го партизирале цело здравство, хигиеничари, болничари, лекари – се по партиски клуч

Цело здравство е партизирано, секоја болница, на секое ќоше, тврди во интервју за „Фокус“, министерот за здравство Арбен Таравари, тврдејќи дека лекарите на тој начин не можејќи да трпат неправди, се демотивираат и носат одлуки да заминат во странство. -Лекарите не можат да гледаат како се вработуваат партиски војници и да трпат неправди. Почнувајќи од чистачите, […]

Вести Изјави

ЖБОГАР: Департизација и деполитизација на судството

Европската Унија очекува наследникот на државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски да биде независен и со кредибилитет. Ова денеска го порача амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар, откако вчера во јавноста се појавија имињата на некои од можните кандидати за наследник на Зврлевски. „Самата цел на сите реформи кои ЕУ ги бара од вашата земја […]

Вести Изјави

ИЗЈАВИ: БУЈАР ОСМАНИ – Нашата цел е да ги затвориме отворените прашања со соседите и да побараме поддршка од Бугарија

-“Првата билатерална посета на делегација на новата македонска Влада е во Бугарија. Веќе имавме посета и на Брисел, но ова е првата билатерална и целта ни беше да ги затвориме отворените прашања со соседите и да побараме поддршка од Бугарија со оглед на претстојното нејзино претседавање со ЕУ, за да го вклучи прашањето за членство […]

Вести Изјави Топ теми

ИЗЈАВИ: Врхушката на ВМРО-ДПМНЕ барала амнестија

  -Имаше барање од врхушката на поранешната владејачка партија, но тие барања биле отфрлени, изјави  премиерот Зоран Заев во интервју за националниот сервис МРТВ одговарајќи на прашањето дали во изминатиот период имало разговори за амнестија на функционери од ВМРО-ДПМНЕ. Тој истакна дека правдата мора да важи за сите, односно дека дури и неговите најблиски соработници и членови […]

Вести Изјави

ИЗЈАВИ: Иванов – Ако можеле да се амнестираат воени злосторници, зошто не и луѓе заведени од толпа

„Ако имаат доблест новите пратеници во новиот состав на Собранието, ако сакаат да влијаат на смирување на општеството и да покажат акт на добра волја и на помирување, нека го направат тоа што беше направено по конфликтот во 2001 година. Тогаш знаеме дека Собранието амнестираше воени злосторници. Ако можеле воени злосторници да се амнестираат, зошто да […]

Вести Изјави

Џафери: Ќе закажам седница за влада кога Заев ќе достави програма и состав на владата

“-Седница за избор на влада ќе закажам откако мандатарот Зоран Заев до Собранието ќе достави предлог-програма и предлог-состав на новата влада”, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако даде исказ во Основното јавно обвинителство по повод насилните инциденти во Собранието на 27 април. “-Во моментот кога ќе добијам материјал, ќе закажам седница. Паралелно ќе одат […]

Вести Изјави

ИЗЈАВИ: Љуљзим Баша – Нема да учествуваме на избори бидејќи во Парламентот седат полтичари кои седеле во европските затвори поради трговија со наркотици, жени, оружје, проституција и убиства!

“-Во парламентот, во градоначалничките фотелји, на позициите раководители на јавните институции седат луѓе кои никогаш не биле во политиката. Она што им е заедничко е што сите седеле во европските затвори поради трговија со наркотици, жени, оружје, проституција и убиства. Околу 95 отсто од тие луѓе со криминално минато седат во парламентот, а 70 од […]