Categories: Вести, Македонија

Речиси сите пратеници се пријавија да говорат за импичментот на Иванов

Почна собраниската расправа за предлогот за утврдување одговорност за претседателот Ѓорге Иванов, поднесен од СДСМ и од нивните коалициски партии, а…

Read More
Categories: Вести, Македонија

„МЖ – Транспорт“ со загуба од пет милиони евра поради блокада на коридорот 10

Транспорт“, Никола Костов, изјави дека за овие три месеци директната и индиректна штета на компанијата од блокадата на бегалците и…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Став

ЛГБТИ Центар за поддршка LGBTI Support Center: ХОМОФОБИЈАТА Е ИСХОД ОД ОПШТЕСТВЕНОТО, ПОЛИТИЧКОТО И КУЛТУРНОТО НАСИЛСТВО

Ја изразуваме нашата згрозеност и неизречиво жалење по повод вчерашниот напад врз геј клубот „ПУЛС“ во Орландо, Флорида, во кој…

Read More
Categories: Вести, Македонија

Македонските компании трпат огромни загуби поради штрајкот на солунското пристаниште

Македонските компании трпат големи штети поради блокадите на македонско-грчката граница и штрајкот на работниците во пристаништето во Солун. Според анкетата…

Read More
Categories: Вести, Македонија

Талески на распит во Кривичниот суд во Скопје за случајот „Транспортер“

Битолскиот градоначалник, Владимир Талески, претпладнево, околу 11 часот, се појави во Основниот суд Скопје 1, на распит пред судија на…

Read More
Categories: Вести, Македонија

Во Охрид се одржува конференција за сузбивање компјутерски криминал

Со учество на повеќе од 80 кривични судски претставници, експерти за компјутерски криминал, претставници од финансиските институции и даватели на услуги,…

Read More
Categories: Вести, Македонија

Денеска пратениците на пленарна седница ќе расправаат за импичментот на Иванов

Денеска, во рамки на 105. седница на Собранието, пратениците ќе расправаат по предлогот на опозицијата за поведување постапка за утврдување…

Read More