Categories: Вести, Македонија, Текстови

Иванов: СЈО е одговорно за атмосферата на конфликт

Претседателот Ѓорге Иванов се уште смета дека одлуката за помилување е исправна, пишува германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. Иванов, на…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Текстови

Основниот суд ги одби мерките кои СЈО ги бараше за осомничените во случајот „ТНТ“

Кривичниот суд ги одби барањата на Специјалното јавно обвинителство за одземање на патните исправи на првоосомничената градежна инспекторка од општина…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Текстови

Одложена расправата за Македонија во Брисел, Кундерс повика на консензус на сите партии

Советот за надворешни работи на Европската унија ја одложи расправата за состојбата во Македонија за 20 јуни, бидејќи министрите на…

Повеќе