Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува да воспостави тотална контрола врз судскиот систем

СДСМ, партија раководена од аболиран криминалец, повторно се обидува да воспостави тотална контрола врз судскиот систем во државата, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, кој побара Кривичниот совет да го укине незаконското решение на судијката Александра Поп-Стефанија. „За СДСМ ова не е ништо ново, туку партиска стратегија. СДСМ сака да […]

Изјави Македонија

ФРОДЕМ: Што прославува ДПМНЕ?

По повод денешната помепзно најавување на прославата на 26 годишнината на ВМРО ДПМНЕ, сакаме таму присутното членство и врхушката јавно да ги запрашааме Дали знаат што прославуваат?. Доколку се дојдени на прослава на ВМРО ДПМНЕ тогаш треба да занаат дека го утнале денот од причина што роденденот на ВМРО ДПМНЕ беше на 17 јуни. Оваа […]

Вести

Франција: 60 отсто од населението ги поддржува штрајковите и демонстрациите

И покрај нередите до кои дојде за време на протестите, поддршката на демонстрациите, во однос на претходната недела не се намали ПАРИЗ (АА) – Според резултатите од спроведените анкети во Франција, 60 отсто од населението ги поддржува штрајковите и демонстациите поради предлог-реформите на Законот за работни односи, јавува Anadolu Agency (AA). Компанијата за истражување ИФОП […]

Вести

Во Брисел евакуирана главната железничка станица поради сомнителен куфер

Британските медиуми јавуваат дека во пладневните часови покрај станицата, евакуиран е и хотелот Carrefour de l’Europe, кој се наоѓа во близина БРИСЕЛ (АА) – Главната железничка станица во белгискиот град Брисел беше евакуирана откако на неа беа пронајдени два сомнителни куфери, пренесува Anadolu Agency (AA). Британските медиуми јавуваат дека во пладневните часови покрај станицата, евакуиран […]

Вести Македонија

Шилегов: Кривичниот совет да го укине незаконското решение на Поп-Стефанија

Назначувањето на Александра Поп-Стефанија за судија во организиран криминал е спротивно на Законот за судовите, одлуката на Судскиот совет и на правилникот за работа на Судот, соопшти денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Портпаролот на СДСМ рече дека незаконска е и одлуката што ја донела Поп-Стефанија да се прогласи Специјалното јавно обвинителство за ненадлежно околу случајот […]

Вести Македонија

Решението за куќниот притвор на Талески загубено на пат за Битола

Четврт ден решението за куќен притвор на градоначалникот Владимир Талески патува од Скопје до Битола. „Нема се уште ништо“, гласи пораката што портпаролот на битолската полиција ја испрати на прашањето на „Мета“ дали решението за куќен притвор за битолскиот градоначалник конечно стаса до битолската полиција. Додека полицијата во Битола тврди дека решение не добиле за […]

Вести Македонија

СДСМ со видео му го честиташе роденденот на ВМРО-ДПМНЕ

Социјалдемократскиот сојуз денеска и го честиташе роденденот на ривалската, владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ со видео во кое главен протагонист е поранешниот министер за финансии Зоран Ставрески. Во видеото, се изнесени податоци за економската состојба на земјата, а истите се поткрепени со контрадикторните изјави од прес-конференции на Ставрески, како и неговите реплики од „бомбите“, во кој тој […]

Македонија Став

Кочо Андоновски: Во Македонија ЛГБТИ заедницата се демонизира

Не ме зачудува премногу како тука се реагира за случувањата во Орландо, затоа што ЛГБТИ Центарот за поддршка од самото отворање доживеа 6 напади, многу ЛГБТИ луѓе беа нападнати, а немаше некоја голема реакција ниту од граѓаните ниту пак од институциите кои требаше да дадат до знаење дека насилниците ќе бидат фатени и казнети, вели […]

Вести

Турција ја осуди одлуката на Египет за доживотен затвор за Мурси

„Ја изразуваме нашата длабока загриженост и ja осудуваме одлуката за казна доживотен затвор изречена на претседателот Мурси кој остана во затвор од 2013 година АНКАРА (АА) – Турција ја осудува казната за доживотен затвор на поранешниот претседател Мухамед Мурси изречена од страна на Египет вчера, се вели во официјалното соопштение, јавува Anadolu Agency (AA). „Ја […]

Вести

Русија и САД ќе се координираат за воените мисии во Сирија

Москва и Вашингтон се договорија дека треба да имаат подобра координацијата за да се избегнат инциденти за време на воени мисии во Сирија, соопшти руското Министерство за надворешни работи. „Воени официјални претставници од двете држави постигнаа договор за време на видео конференција“, стои во соопштението. Пентагон вчера соопшти дека покренале истрага за минатонеделните руски воздушни […]