Вести Свет Ударни вести

Евакуација на Флорида, Јужна и Северна Каролина поради ураганот „Доријан“

 

На Флорида, Јужна и Северна Каролина, гувернерите наредија евакуација во неколку делови на овие американски држави, поради ураганот Доријан кој со ветрови од 295 километри на час го зафати американскиот брег.

Ураганот претходно ги погоди Бахамите нанесувајќи големи штети.

Циклонот во моментов беснее се силина од петта, најопасна, категорија каде брзината на ветриштата на некои места достигнува и 300 километри на час, а нивото на морето е повишено и за над 20 метри.

Сподели: