Земјотрес со јачина од 6,9 степени во Грција

Сподели

 

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени предмалку ја затресе Грција. Земјотресот е регистриран точно во 11.16 часот претпладнево, со епицентар на 24 километри северозападно од Лариса и на 10 километри северозапандо од Турнавос. Потресот бил на длабочина од 2 километри.

 

 

Земјотресот е почувствуван во Македонија, Црна Гора, Косово и Бугарија.

Засега нема информации за жртви и материјална штета.