Кој колку заработува годишно од возачите во Формула 1 – Ќе се изненадите од сумите!

Сподели

Loading

Шампионатот во Формула започна викендов, а титулата ја брани Холанѓанецот Макс Верстапен од Ред Бул.

Интересно е што пред почетокот на сезоната излегоа податоците за годишната заработка на возачите во Формула 1.

Сумите се неверојатни, а ниту еден од 20-те возачи оваа сезона не заработува помалку од 1 милион по сезона.

Рекордер е шампионот Макс Верстапен во Ред Бул кој заработува 55 милиони долари годишно.

На второто место е седумкратниот шампион и возач на тимот на Мерцедес Луис Хамилтон (45 милиони долари). На третото место Шарл Леклер од Ферари (34 милиони долари).

Ландо Норис, британскиот возач кој нема ниту една победа во кариерата во Формула 1, добива неверојатна сума на пари.

Возачот на Мекларен годишно инкасира точно 20 милиони долари. Младиот Англичанец Џорџ Расел, кој има еден триумф во Мерцедес, добива 18 милиони долари по сезона, што е десет повеќе од лани.

Истата сума, поточно 18 милиони долари, заработува и Фернандо Алонсо, двократен светски шампион во Формула 1, со 32 победи во „најголемиот циркус на светот“.

По нив следува Серхио Перез во Ред Бул (14 милиони долари), додека Карлос Саинц во Ферари има 12 милиони долари.

Валтери Ботас во тимот на Стаке, поранешен Заубер, заработува околу 10 милиони долари, додека Даниел Рикиардо во другиот тим на Ред Бул има три милиони помалку.

Зад нив беа поставени двајца возачи на францускиот тим Алпин, Естебан Окон и Пјер Гасли. И двајцата имаат по 6 милиони долари по сезона.

Толку ќе добие и минатогодишниот дебитант во Формула 1, Австралиецот Оскар Пјастри во тимот на Мекларен.

Кевин Магнусен заработува 5 милиони долари возејќи за тимот Хас. Три милиони долари инкасираат двајца Формула 1 возачи – Александар Албон (Вилијамс) и Ленс Строл (Мекларен).

Нико Хилкенберг (Хас) и Гвангжу Џоу (Удел) заработуваат по два милиони долари.

Најмалку платени се искусниот Јапонец Јуки Цунода во вториот тим на Ред Бул и единствениот Американец Логан Сарџент во тимот на Вилијамс.

Двајцата заработуваат точно по еден милион долари годишно.

Интересно, првите две трки од сезоната ќе се одржат во Бахреин и Саудиска Арабија во сабота. Исто така, Гран при во Лас Вегас ќе се одржи на првиот ден од викендот.

Јапонија ќе биде четврта трка во сезоната на местото на Азербејџан, бидејќи двете нации ги менуваат домаќините.

Ќе има пауза од речиси еден месец помеѓу трките во Сингапур и САД во Остин, втора четиринеделна пауза по вообичаената во текот на летото.

Катар ќе се вози како претпоследна трка во календарот за 2024 година. Финалето е закажано за Обединетите Арапски Емирати и трката во Абу Даби.

Сезоната во Формула 1 ќе заврши на 8 декември, што е најдоцниот крај на сезоната по оваа во 2021 кога истата заврши на 12 декември.

The post Кој колку заработува годишно од возачите во Формула 1 – Ќе се изненадите од сумите! first appeared on .

The post Кој колку заработува годишно од возачите во Формула 1 – Ќе се изненадите од сумите! appeared first on .

Powered by WPeMatico