Ковачев: Мицкоски со лаги ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Сподели

 

Европратеникот и еден од најголемите поддржувачи за пристапување на РС Македонија во ЕУ Андреј Ковачев во изјава за БГНЕС вели дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со своите лаги, ја уништува европската иднина на македонските граѓани.

 

Причината за неговиот коментар е хистеричната изјава на Мицкоски дека Македонија ќе биде распарчена во Софија викендов.

„Христијан Мицкоски лаже. Тој манипулира и лаже со секој збор што го зборува. Мицкоски се обидува да заработи некои политички со измислиците што ги зборува. Неговото тврдење дека Бугарија сака да ја распарчи Македонија, што ги плаши граѓаните, е апсолутна лага, измислица и глупост “, рече Ковачев.

Тој потсети дека во 2001 година Бугарија стоеше цврсто зад Македонија, поддржувајќи го нејзиниот територијален интегритет и суверенитет.

„Бугарија е една од првите што го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО со цел да биде геостратешки и политички Македонија во евро-атлантската заедница и заштитена. Бугарија подава, пружа и секогаш ќе подава рака за братска помош на своите најблиски “, рече Ковачев.

Ковачев повтори дека Софија на никаков начин не го доведува во прашање современиот македонски идентитет и како луѓето таму денес го означуваат својот јазик. „Никогаш не сме го довеле во прашање тоа. Единствено што сакаме е да се обединиме околу историската вистина, за да не не раздели и да биде повод за омраза и поделба меѓу луѓето. Ова е длабоко европско барање, тоа е основа на Европската унија “, рече тој.

Ковачев е крајно изненаден од зборовите на Мицкоски, кој е лидер на партијата ВМРО. „Ова е фарса, не можам да бидам водач на партија што тврди дека го започнала своето постоење во 1893 година и да биде наследник на БМОРК, ВМОРО и ВМРО, а во исто време да проповедам сè што организацијата била против и против нештата за кои оваа историска организација се борела во текот на своето постоење, кога нејзини водачи беа Гоце Делчев, Дамјан Груев, Христо Татарчев, Тодор Александров, Иван Михаилов и други “, рече бугарскиот европратеник.

БГНЕС