Спорт

Леброн Џејмс и Стеф Кари ја предводат најдобрата петорка во НБА лигата

Сподели:

Стеф Кари и Леброн Џејмс ја предводат најдобрата петорка во НБА лигата, во регуларниот дел од сезоната.

прв нба тим

Кари, беше избран за МВП на сезоната, ги доби сите 645 бодови во изборот на новинарите и тренерите, додека Леброн доби 8 бодa помалку.

Покрај Кари и Леброн, во првата петорка се избрани уште Расел Вестбрук од Оклахома, најдобриот дефанзивец во лигата Кавај Ленард од Сан Антонио и центарот на ЛА Клиперс Деандре Џордан.

Леброн Џејмс десетти пат е избран во најдобрата петорка во лигата и сега е втор на вечната листа, пред него се само Коби Брајант и Карл Мелоун кои 11 пати биле бирани во првата петорка.

Во првата петорка не влезе ѕвездата на Оклахома Кевин Дурент, тој заедно со Дрејмонд Грин од Голден Стејт ја предводи втората најдобра петорка, која ја комплетираат Крис Пол (ЛА Клиперс), Демијан Лилард (Портланд) и Демаркус Казинс (Сакраменто).

нба тим

Во третата петорка се избрани Кајл Лаури (Торонто), Клеј Томпсон (Голден Стејт), Андре Драмонд (Детроит), Ламаркус Олдриџ (Сан Антонио) и Пол Џорџ (Индијана).

The post Леброн Џејмс и Стеф Кари ја предводат најдобрата петорка во НБА лигата appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: