Спорт

Миленикот на Гробари, го избегна стампедото на Торцида, па заврши во ЗАТВОР!

Сподели:

На денешен ден, 4 ноември 1967 година, е роден контроверзниот српски фудбалер, миленикот на навивачите на Партизан, Милан Ѓурѓевиќ Кемпес.

Српскиот напаѓач е врежан во сеќавањето на постарите навивачи на Партизан, а неговата животна приказна е неверојатна.

Популарниот српски „Кемпес“ имаше турбулентен живот и кариера.

Некои го обожаваа, други не го сакаа, но никој не остана рамнодушен на неговиот изглед.

Ѓурѓевиќ е роден 1967 година во Нов Белград, а фудбалската кариера ја започна во ОФК Београд. По одличната сезона 1988/89 година, во која постигна 19 гола, премина во Партизан.

Поради долгата коса го добил прекарот Кемпес, по славната Аргентинка Марија Кемпес. Навивачите на Партизан добро се сеќаваат на неговите голови против Селтик и Гронинген. Ѓурѓевиќ беше најзаслужен за пласманот на црно-белите меѓу најдобрите осум екипи во Купот на победниците на куповите. Следната сезона, се изнапромашува против Интер во Купот на УЕФА, но надомести со головите против Хајдук во Пољуд.

Ѓурѓевиќ постигна два гола против лутиот ривал во 1990 година, а само две минути откако по вторпат ја затресе мрежата, следуваа познатите нереди на стадионот во Сплит. Торцида упадна на теренот и ја прекина играта. Играчите и членовите на стручниот штаб на Партизан едвај успеаја да си го спасат животот. Најжестоките приврзаници на Хајдук се упатија кон гостите од Белград, кои беа мета на разбеснетите хулигани.

Летото 1991 година дресот на црно-белиот клуб од Белград го замени со Солун, потпишувајќи за ПАОК. Тој одигра две многу добри сезони во Грција, постигнувајќи 17 гола на 45 официјални натпревари, со гол на големото дерби против Олимпијакос.

Потоа се пресели во Панахаики и неговата кариера полека тргна по надолна патека. Подоцна имаше епизодни улоги во Мајорка, Лек, Перпињан …

Пукање во „Нана“

Ѓурѓевиќ беше ранет во пукање во познатата „Нана“ на почетокот на 90-тите. Тогаш наводно бил застрелан од Мирко Томиќ Босанац, познат жесток тип од Земун. Причината беше прилично банална. Се шпекулираше дека долгокосиот центарфор „флертувал“ со девојка во кафеана, а тоа не му се допаднало на Босанецот. Кога излегол надвор и седнал на моторот, познатиот криминалец го ранил во бутот. Босанец беше убиен во судир на криминални кланови во 200 година.

Рекет во Грција

Ѓурѓевиќ повторно стигна на страниците на црната хроника во 2012 година. Тој е уапсен во Солун како еден од водачите на криминална група која се занимавала со изнуда, лихварство и рекетирање. Полицијата тогаш уапсила 53 лица, а се проценува дека овие криминални групи заработиле околу 44 милиони евра од рекет и перење зеленило.

The post Миленикот на Гробари, го избегна стампедото на Торцида, па заврши во ЗАТВОР! appeared first on Спорти.

Powered by WPeMatico

Сподели: