Вести Македонија

Нè чека долга судска недела: Рокови, жалби, одлуки, претреси

Сподели:

Денеска Кривичниот суд во Скопје треба да ги соопшти и последните одлуки по барањата за притвори против функционери на ВМРО-ДПМНЕ и поранешни министри, обвинети во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство.

Станува збор за барањата за притвор на Никола Груевски, Мартин Протогер, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Одлуките, како што можеше да се заклучи од соопштението на судот, биле донесени викендов, но ќе бидат објавени денеска бидејќи се чекаше да бидат напишани и доставени до странките, односно до одбраната на обвинетите и до СЈО.

Ова е само првата фаза од процедурата по барањата на мерки за претпазливост од страна на СЈО, кое веќе од денеска најави жалби до Апелацискиот суд Скопје.

СЈО има рок од три дена да поднесе жалби за одбиените притвори, на кои Апелацискиот суд треба да одговори за 48 часа откако ќе ги добие и да донесе одлука.

Ова значи дека крајот на оваа недела ќе се знае дали некој сепак ќе заврши во притвор или не.

Инаку, за денеска е закажано и рочиште од судскиот процес за случајот „Тврдина 2“ на СЈО, во кој првообвинет за уништување на документацијата од незаконското прислушување е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски.

На претходното рочиште, кое се одржа на 23 мај, судијката Лидија Петровска ги прифати доказите на СЈО и за денеска закажа почеток на главната расправа, на која треба да бидат сослушувани сведоци.

Грујовски е обвинет и во случаите „Таргет“ и „Тврдина 2“, кои СЈО ги спои во едно обвинение. Тој беше и еден 18-те лица за кои СЈО бараше притвор, но судот го одби предлогот и му одреди мерки за претпазливост, односно му го одзеде пасошот и му наложи еднаш во неделата да се јавува во судот.

meta.mk

Сподели: