Спорт

Од Куманово, преку МЗТ Скопје, Урош Луковиќ потпиша во Партизан!

Сподели:

Довчерашниот играч на МЗТ Скопје, Урош Луковиќ, од следната сезона ќе го носи црно-белиот дрес на белградски Партизан.

урош

Кошаркарот беше дел од освојувањето на двојната круна со „штрковите“, а претходно играше за Куманово и Кожув.

Урош сега стави потпис на две годишен договор со Партизан.

Неговата статистика во АБА лигата е 20,3 минути со учинок од 10,1 поени и 6,6 скокови, но ќе биде запаметен и по тоа дека правеше по пет лични грешки на натпревар.

Луковиќ беше значаен играч за тимот од Аеродром, а беше споменувана и можноста да му се даде македонско државјанство за да може да настапува за репрезентацијата која имаше дефицит на оваа позиција.

The post Од Куманово, преку МЗТ Скопје, Урош Луковиќ потпиша во Партизан! appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: