Вести Македонија Топ теми

Одбиени жалбите во случајот „Тендери“, Канческа-Милевска останува без пасош

Сподели:

Апелацискиот суд ги одби жалбите на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска, и на уште две лица, како и на Специјалното јавно обвинителство во случајот „Тендери“.

Апелацискиот суд ја потврди одлуката на Кривичниот суд за Канческа-Милевска и за другите обвинети да им бидат одземени патните исправи и да се јавуваат во судот еднаш неделно.

СЈО во жалбата бараше на Канческа-Милеска и на уште едно лице да им се определи мерка притвор, а обвинетите си ги бараа назад патните исправи, тврдејќи дека нема да избегаат надвор од државата.
Ексминистерката вчера изјави дека е изненадена од мерките што ги бара СЈО бидејќи, според неа, не постои причина за такво нешто затоа што таа секогаш уредно се јавувала на поканите на ова обвинителство.

Канческа-Милевска е обвинета во предметот „Тендери“ за малверзации со тендерот за извршување градежни работи во Музејот на ВМРО, од проектот „Скопје 2014“, со што буџетот, според СЈО, бил оштетен за речиси 54 милиони денари.

meta.mk

Сподели: